Notowania

gazeta wyborcza
18.05.2006 03:33

"Gazeta Wyborcza" - Nasz rozwód z szympansem

Ostateczne rozdzielenie się człowieka i szympansa miało miejsce znacznie bliżej naszych czasów, niż do tej pory sądzono. Zanim do tego doszło nasi i małpi przodkowie wielokrotnie krzyżowali się ze sobą. - pisze "Gazeta Wyborcza".

Podziel się
Dodaj komentarz

Badania przeprowadzone przez naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda i Instytutu Technologicznego Massachusetts dowodzą, że do ostatecznego rozejścia się lini ewolucyjnych człowieka i szympansa najprawdopodobnie doszło mniej niż 5,4 miliona lat temu. Dotychczasowe badania określały ten okres na 1-2 miliony lat wcześniej.
Cały proces przebiegał w niezwykły sposób. Trwał bardzo długo i dzielił się na trzy okresy: początkowe rozejście, okres wzajemnego krzyżowania się i ostateczne rozdzielenie. Jeden z autorów pracy opublikowanej w "Nature" David Reich mówi, że wyniki badań dowodzą, że miliony lat temu stało się coś dziwnego. Sposób, w jaki oddzielaliśmy się od naszych najbliższych krewnych - szympansów, nie ma odpowiednika w żadnej populacji żyjących współcześnie małp. Naukowcy podkreślają, że wyniki przeprowadzonej przez nich analizy genetycznej są bardzo zaskakujące i mogą odbić się na całej naszej wiedzy o ludzkiej ewolucji. Więcej na ten temat w "Gazecie Wyborczej".

iar/GW/km/pul

Tagi: gazeta wyborcza, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz