Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Gazeta Wyborcza" o komórkach macierzystych

0
Podziel się:

Amerykańscy naukowcy odkryli nowe źródło pozyskiwania komórek macierzystych. Okazało się, że można je znaleźć w wodach otaczających rozwijający się płód.

Komórki macierzyste dają początek innym komórkom naszego ciała. Teoretycznie można je więc wykorzystywać do "naprawy" narządów uszkodzonych wskutek choroby lub urazu. Naukowcom, kierowanym przez profesora Anthony'ego Atalę, dyrektora Instytutu Medycyny Regeneracyjnej z Wake Forest University, wraz z zespołem naukowców z Harvardu, udało się uzyskać komórki macierzyste z wód płodowych. Profesor Ayala twierdzi, że komórki bardzo szybko, co 36 godzin, się dzielą, dają się łatwo hodować w laboratorium, i mimo wielokrotnych podziałów nie przekształcają się w komórki wyspecjalizowane, dzięki czemu mogą się przekształcać w komórki różnych narządów.
Profesor Leonora Domańska-Janik z Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie powiedziała "Gazecie", że odkrycie Amerykanów może mieć duże znaczenie. Komórki macierzyste pobierane z embrionów pozostają bowiem na razie "nieokiełznane" przez uczonych. "Są bardzo niestabilne, to znaczy wymykają się spod kontroli i zmieniają w niechciany przez uczonych sposób. Tymczasem jeśli myślimy o wykorzystaniu komórek macierzystych do naprawy chorych narządów, muszą one zachowywać się całkowicie przewidywalnie" - powiedziała profesor Domańska-Janik. "Opisane przez Amerykanów doświadczenia z komórkami owodniowymi są krokiem w tym pożądanym kierunku".

"Gazeta Wyborcza" 09 01/Siekaj/pul

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)