Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gazy cieplarniane - plany zmniejszenia emisji

0
Podziel się

Wszyscy najwięksi emitenci gazów cieplarnianych przedstawili nieformalne plany dotyczące zmniejszenia emisji. Dziś upłynął oficjalny termin nadsyłania takich zobowiązań.

bEhLCmGd

O konieczności potwierdzenia takich planów zdecydowano w grudniu podczas szczytu klimatycznego ONZ w Danii. Wtedy to zawarto tak zwane "Porozumienie z Kopenhagi". Chiny, które są największym na świecie emitentem, zamierzają produkować coraz więcej dwutlenku węgla, zapowiadają jednak zmniejszenie udziału CO2 w gospodarce. Podobne plany mają Indie, które z potwierdzeniem swojego stanowiska czekały do ostatniego dnia. Stany Zjednoczone chcą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o cztery procent do roku 2020 - - w stosunku do poziomu z roku 1990. Unia Europejska - w tym samym okresie o co najmniej 20 procent.

Mniej wiążące deklaracje złożyły rządy Japonii czy Australii. Część ekspertów uznaje "Porozumienie z Kopenhagi" za sukces - po raz pierwszy wspólną walkę ze zmianami klimatu podjęli bowiem najwięksi emitenci gazów cieplarnianych. Według innych, grudniowy szczyt zakończył się porażką - nie przyjęto bowiem żadnych formalnych zobowiązań.

bEhLCmGG
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)