Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gen.Pacek - zawieszenie wskaźnika 1,95 PKB nie zaszkodzi armii

0
Podziel się:

Wojsko - oszczędności - wskaźnik 1.95 proc. PKB - gen.Pacek

Oszczędności w budżecie MON nie zaszkodzą armii - uważa generał Bogusław Pacek. Doradca ministra obrony i komendant Akademii Obrony Narodowej jest przekonany, że propozycja zawieszenia wskaźnika 1,95 procent PKB, na podstawie którego przekazywane są środki na modernizację wojska, nie odbije się negatywnie na przyszłych kontraktach zbrojeniowych.
Z wyliczeń resortu finansów wynika, że "uśpienie" wskaźnika 1,95 procent PKB da oszczędności na poziomie około trzech miliardów złotych.
Generał Pacek w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślił, że ciecia na takim poziomie są przemyślane, przeanalizowane i do przyjęcia przez resort. Dodał jednocześnie, że ma nadzieję, iż w budżecie na kolejny rok rząd wróci do starej reguły i "odwiesi" wskaźnik.
W podobnym tonie wypowiadał się na temat planów oszczędnościowych rządu prezydent. Bronisław Komorowski powiedział na antenie Polskiego Radia, że zawieszenie finansów na modernizację na rok jest do zaakceptowania. Dłuższe "zamrożenie" środków płynących ze wskaźnika 1,95 procent PKB - w opinii Komorowskiego - będzie już problematyczne.
Przedwczoraj ministerstwo finansów opublikowało na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy okołobudżetowej. Zakłada ona, że wskaźnik 1,95 procent PKB, który gwarantuje stałe środki na obronność, zostanie zawieszony do końca roku.
W praktyce oznacza to, że MON straci około trzech miliardów złotych i budżet obronny będzie wynosił 28 miliardów 252 miliony 277 tysięcy.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)