Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Generał Bałuk pożegnany

0
Podziel się:

Rodzina, przyjaciele i żołnierze pożegnali generała Stefana Bałuka "Starbę".
Generał był Cichociemnym - żołnierzem elitarnej jednostki specjalnej, fotoreporterem wojennym, uczestnikiem powstania warszawskiego i honorowym obywatelem stolicy.
Uroczystość pogrzebową w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczęło odczytanie listu od Bronisława Komorowskiego. Prezydent zapewniał, że Stefan Bałuk na zawsze pozostanie w pamięci Polaków jako: "wzór dzielnego żołnierza, prawego obywatela i dobrego człowieka".
Pośmiertnie odznaczył generała Bałuka Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Na pogrzeb przybyli, by pożegnać zmarłego kolegę, weterani II wojny. Powstaniec warszawski Edmund Baranowski pseudonim "Jur" wspomina, że razem ze Stefanem Bałukiem walczyli o wolną Warszawę w zgrupowaniu "Radosław". Edmund Baranowski podkreśla, że generał Bałuk zapisał wspaniałą żołnierską kartę, a jego odejście jest olbrzymim ciosem dla wszystkich żołnierzy walczących w czasie II wojny.
Stefana Bałuka, żegnali też żołnierze GROM-u. Dowódca tej jednostki specjalnej pułkownik Piotr Gąstał podkreśla, że postać generała jest niezwykle ważna dla żołnierzy GROM-u: "jest traktowany jest jak mentor, który pokazywał w jaką stronę należy iść, żeby być dobrym żołnierzem".
Na pogrzeb przybył również ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull, który z wielkim smutkiem przyjął wiadomość o śmierci generała. Dyplomata podkreśla, że Stefan Bałuk był wielkim bohaterem w historii Polski. "Był odważny, niezawodny i był bardzo solidnym facetem, dlatego przyszedłem by oddać mu hołd" - wyjaśnia Stephen Mull.
Generał Stefan Bałuk spoczął na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Był między innymi pomysłodawcą wybudowania w Warszawie pomnika Cichociemnych. Monument w październiku ubiegłego roku odsłonił prezydent Bronisław Komorowski.
15 stycznia skończył 100. lat.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)