Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Genewa: Impas ws. Syrii

0
Podziel się:

W Genewie odwołano popołudniową turę rozmów pokojowych w sprawie Syrii. Powodem są różnice stanowisk między stronami konfliktu. Międzynarodowy mediator Lakhdar Brahimi oświadczył, że władze Syrii sprzeciwiają się jakimkolwiek rozmowom o utworzeniu rządu przejściowego.
Opozycja natomiast zadeklarowała, że jest gotowa przerwać oblężenie trzech prorządowych wiosek na północy kraju. Strona rządowa nie godzi się jednak odstąpić od oblężenia miejscowości, znajdujących się pod kontrolą powstańców. Władze w Damaszku oskarżyły też Stany Zjednoczone o "zbrojenie terrorystów". Reżim Baszara al-Asada określa tym mianem oddziały opozycji.
Wcześniej Stany Zjednoczone zarzuciły syryjskim władzom, że blokują pomoc humanitarną dla ludności oblężonych miast, między innymi Homs. Według Waszyngtonu, zatruwa to atmosferę rozmów z syryjską opozycją, których celem jest poszukiwanie sposobu rozwiązania konfliktu. Amerykańskie władze wezwały Baszara al-Asada, by przedstawił listę szlaków, którymi transporty z pomocą mogłyby dotrzeć do oblężonych Homs, Muadamiji, Dumy, Jarmuku, Meliji oraz Barzeh.
Dwa dni temu władze w Damaszku zapewniały, że konwój z pomocą humanitarną może wjechać do syryjskiego Homs.
W Genewie trwa konferencja pokojowa w sprawie Syrii, gdzie od trzech lat toczy się wojna domowa. Uczestnicy spotkania rozmawiają między innymi o potrzebie utworzenia w tym kraju stref wolnych od walk, którymi można by transportować pomoc humanitarną.
Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka do grudnia konflikt pochłonął ponad 130 tysięcy ofiar. Co trzeci zabity to osoba cywilna.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)