Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Genewa: Kilka delegacji opuściło konferencję ONZ o rasizmie

0
Podziel się:

Już w pierwszym dniu ONZ-towskiej konferencji poświęconej rasizmowi delegacje kilku krajów opuściły salę po tym, jak prezydent Iranu nazwał izraelski rząd - rasistowskim. Konferencja w Genewie wzbudza emocje od kilku tygodniu. Niektóre kraje, takie jak Stany Zjednoczone, Niemcy i Polska zdecydowały się zbojkotować konferencję w obawie, że padną na niej rasistowskie treści.  

Organizacja Narodów Zjednoczonych zorganizowała spotkanie w celu poprawienia relacji między uczestnikami poprzedniej konferencji w Durbanie z 2001 roku. Delegacje Stanów Zjednoczonych i Izraela opuściły wówczas forum, gdyż kraje arabskie chciały uznać syjonizm za ideologię rasistowską.

Rzecznik MSZ-u Piotr Paszkowski poinformował, że Polska w konferencji nie uczestniczy, mieliśmy bowiem sygnały, że dojdzie do powtórki sprzed ośmiu lat.

Oburzony konferencją w Genewie jest izraelski dziennikarz Arie Golan. Jak mówi, największy rasista, czyli Mahmud Ahmadineżad powinien na sali zostać sam, a nikt porządny nie powinien z nim rozmawiać.

Decyzją polskiego rządu zaskoczona jest z kolei Aleksandra Minkiewicz z Amnesty Inernational. Jej zdaniem, należało do Genewy lecieć i dyskutować, a nie odwracać się plecami.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, który otworzył konferencję, wyraził ubolewanie z powodu zbojkotowania obrad przez niektóre kraje. Potępił jednocześnie tych, którzy zaprzeczają istnieniu Holokaustu. Ban Ki Mun bronił dokumentu końcowego konferencji, mówił, że jest wyważony, a celem konferencji jest rozładowywanie napięć.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)