Notowania

polsce
05.03.2009 16:53

Globalny kryzys finansowy ma coraz większy wpływ na sytuację w Polsce

Minister finansów Jacek Rostowski przypomniał w Sejmie, że w związku z tym rząd zredukuje tegoroczne wydatki budżetowe o około 19 miliardów 700 milionów złotych. Jacek Rostowski zwrócił uwagę, że dekoniunktura dotknęła także największych partnerów gospodarczych Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Blisko 10,5 miliarda złotych rząd oszczędził w resortach, urzędach i województwach. Pozostałe 9 miliardów wynika z przeniesienia obowiązku sfinansowania budowy infrastruktury drogowej z budżetu państwa na rzecz funduszu drogowego.

Cięcia budżetowe dotyczą wszystkich ministerstw. Największe dotkną Ministerstwo Obrony Narodowej i resortu spraw wewnętrznych - odpowiednio miliard 900 milionów złotych i miliard 215 milionów złotych. Sporo mniej otrzymają także Ministerstwa Nauki, Edukacji, Finansów, Sprawiedliwości oraz Pracy i Polityki Społecznej. O 100 milionów złotych zostaną ograniczone wydatki na jednostki pozarządowe, a o 455 milionów - na ZUS. Budżety województw dostaną prawie miliard 900 milionów złotych mniej.

Minister finansów dodał, że nowelizacja ustawy o krajowym funduszu drogowym pozwoli na realizację wydatków na budowę dróg poprzez zaciągnięcie kredytów przez Bank Gospodarstwa Krajowego w międzynarodowych instytucjach finansowych oraz z emisji obligacji. Kredyty te zostaną spłacone po zakończeniu inwestycji ze środków pozyskanych z Unii Europejskiej - wyjaśnił Rostowski.

Dodał, że w połowie roku będzie można odpowiedzieć na pytanie, czy konieczne będzie ograniczenie wydatków budżetowych w takim zakresie. Minister podkreślił, że wówczas wygenerowane oszczędności będą stanowić podstawę do przygotowania częściowej nowelizacji budżetowej, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Tagi: polsce, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz