Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grad dementuje pogłoski o wizycie Katarczyków

0
Podziel się:

Minister Skarbu powiedział, że na razie nie ma zaplanowanego spotkania.

Grad dementuje pogłoski o wizycie Katarczyków
(kprm.gov.pl)

aktualizacja 11.41

Minister Skarbu Aleksander Grad powiedział, że _ na razie nie ma zaplanowanego spotkania _ z katarską agencją rządową Qatar Investment Authority (QIA). Bada ona projekt przejęcia praw do zakupu majątku stoczni Gdynia i Szczecin po dotychczasowym inwestorze, funduszu Stichting Particulier Fonds Greenrights.

_ - Jesteśmy w kontakcie z katarską agencją. Oni analizują dokumenty, nie można wykluczyć, że dadzą sygnał, iż oczekują spotkania z resortem skarbu _ - powiedział Grad dziennikarzom przed czwartkowym posiedzeniem sejmowej komisji skarbu. Katarczycy na podjęcie decyzji zostało im 5 dni.

Informacje o ewentualnym spotkaniu podał dzisiejszy _ Dziennik _. W środę rzecznik rządu Paweł Gras powiedział, że spotkanie z Katarczykami możliwe jest w tym tygodniu.

Katarczycy analizują kwestię kupna stoczni w Gdyni i Szczecinie i to od nich zależy, kiedy dojdzie do spotkania z ministrem skarbu - informuje rzecznik resortu Maciej Wewiór.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI RZECZNIKA RESORTU SKARBU:

dźwięk IAR

O tym, czy projekt ma szanse powodzenia, minister wypowiada się bardzo ostrożnie.

Jednak według informacji _ Dziennika _ wiara w powodzenie transakcji jest w resorcie skarbu coraz mniejsza.

Na pytanie dziennikarzy, czy do takiego spotkania powinno dojść, szef resortu powiedział: _ - To wszystko jest w rękach katarskiej agencji, to oni ostatecznie zdecydują czy przystąpią do tego projektu, czy nie. Jeżeli uznają, że dla sfinalizowania tej transakcji jest potrzebne spotkanie, to taki sygnał otrzymamy i oczywiście się spotkamy _.

Tydzień temu Grad poinformował, że rządowy fundusz katarski QIA rozpoczął postępowanie, które może zakończyć się przejęciem prawa do zakupu aktywów stoczni w Gdyni i Szczecinie po dotychczasowym inwestorze. Fundusz ma ocenić ewentualną transakcję i jeśli ta ocena będzie pozytywna, może ją sfinalizować do końca sierpnia.

Minister zapowiedział, że jeśli tak się nie stanie, zaleci, aby zarządca kompensacji wszczął procedurę utraty wadium przez dotychczasowego inwestora (8 mln euro) oraz zażądał od niego kar umownych i dodatkowego odszkodowania z tytułu niesfinalizowania transakcji.

Dotychczasowy inwestor stoczni w Gdyni i Szczecinie, fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights, nie uregulował należności za polskie zakłady. Zgodnie z ustaleniami, miał zapłacić za majątek obu stoczni ok. 400 mln zł - do północy 17 sierpnia. Transakcję miały gwarantować katarskie instytucje finansowe.

Aleksander Grad na sfinalizowanie transakcji sprzedaży stoczni ma czas do końca sierpnia. Jeśli kontrakt z Katarczykami nie wypali, to rząd może jeszcze prosić Komisję Europejską o czas na kolejny przetarg. I jeszcze raz próbować sprzedać majątek z nadzieją, że znajdzie się na rynku inwestor, który będzie chciał kontynuować produkcję statków.

Guzikiewicz o sprzedaży stoczni: To wielki pic!

_ - Nic z tego nie będzie _ - komentuje te zabiegi Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący stoczniowej _ Solidarności . - Wielki pic i wielka zadyma, bo na końcu skończy się na sprzedaży terenów dla jakiś kapitałów i nie będzie tam stoczni _ - dodaje Guzikiewicz.

POSŁUCHAJ SZEFA SOLIDARNOŚCI:

dźwięk Money.pl

Karol Guzikiewicz uważa, że transakcja sprzedaży stoczni była powiązana ze sprzedażą gazu w Polsce. Minister odpiera te zarzuty i uważa je za absurdalne.

dźwięk Money.pl

W Sejmie trwa posiedzenie komisji skarbu, na której posłowie zapoznają się z informacjami dotyczącymi sprzedaży stoczni Szczecin i Gdynia. Minister skarbu tłumaczy się także z raportu NIK-u, w którym znalazły się stwierdzenia że pomoc dla stoczni wynosiła zaledwie 86 mln złotych, a nie 800 mln.

Minister Grad uważa, że raport zawiera tylko część pomocy publicznej, która docierała do stoczni.

dźwięk Money.pl

Związkowcy nie wierzą w wyjaśnienia i zamierzają protestować przed domem premieraDonalda Tuskaw Sopocie. Gdy tylko otrzymają zgodę na demonstrację od prezydenta Sopotu zamierzają rozłożyć namiotowe miasteczko i protestować aż do niedzieli.

Raport Money.pl
*Tylko prywatyzacja uratuje budżet? * Rząd nie ma innego wyjścia, mimo złej koniunktury musi sprzedawać udziały w państwowych spółkach. Czytaj w Money.pl

| | *Jest drugie dno sprawy sprzedaży stoczni? * Pieniądze za stocznie w Gdyni i Szczecinie nie wpłynęły, bo umowa z Katarczykami może mieć drugie dno. I nie chodzi tu o list związkowców, który miał zniechęcić inwestora, czy też o kryzys w branży stoczniowej, ale o ewentualny udział Katarczyków w prywatyzacji polskiej energetyki. Czytaj w Money.pl |
| --- | --- |

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)