Notowania

wiadomości
30.08.2011 12:09

GUS - PKB - dane

W drugim kwartale tego roku nasza gospodarka rozwijała się w tempie 4,3 procent - wynika z szacunków glównego Urzędu Statystycznego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wiceprezes Urzędu Halina Dmochowska powiedziała, że taki wynik lokuje nas w piątce krajów
Unii Europejskiej o najwyższym tempie wzrostu gospodarczego. Zaznaczyła przy tym, że nie wszystkie kraje wprawdzie opulikowały już wyniki za II kwartał, ale ważniejsze państwa i te, które do tej pory miały wysoką dynamikę, już to zrobiły.
Wiceprezes Urzędu zaznaczyła, że w II kwartale dzięki wzrostowi popytu krajowego mimo że na zewnątrz był cały szereg zjawiska niekorzystnych utrzymano w Polsce dobre, stabilne tempo wzrostu. Co - jak dodała - nie jest zjawskiem powszechnym w gospodarkach europejskich - nawet w silnych takich jak na przykład niemiecka.
W II kwartale w porównaniu z tym samym czasem roku poprzedniego spożycie ogółem wzrosło o 2,4 procent, w tym indywidualne o 3,5 procent, zantowano za to spadek spożycia publicznego o 1,3 procent.
W tym czasie inwestycje wzrosły o 7,8 procent.
Szybsze niż Polska tempo wzrostu gospodarczego w II kwartale miała grupa krajów nadbałtyckich - Estonia, Litwa, Łotwa i Szwecja.
W pierwszym kwartale nasza gospodarka rozwijała się w tempie 4,4 procent.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz