Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS gospodarka

0
Podziel się:

W lutym w wielu dziedzinach naszej gospodarki utrzymywały się tendencje obserwowane w poprzednim miesiącu. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja sprzedana przemysłu po raz kolejny ukształtowała się powyżej poziomu sprzed roku. Za to w budownictwie pogłębił się spadek produkcji, na co nadal istotny wpływ miała pogoda. Sprzedaż detaliczna była ponownie niższa niż przed rokiem.

Szybciej niż w styczniu rosły przeciętne wynagrodzenia przedsiębiorstw.

Nadal trudna sytuacja jest na rynku pracy. W lutym po raz kolejny wzrosło bezrobocie. W ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia wzrosła do 13%, czyli była o 3 dziesiąte procent wyższa niż w styczniu. Bez pracy w Polsce pozostaje ponad 2 miliony 101 i pół tysiąca osób.

Wzrost bezrobocia odnotowano zarówno wobec poprzedniego miesiąca, jak i wobec analogicznego okresu w ubiegłym roku. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych była mniejsza niż przed miesiącem, ale większa niż rok temu. Więcej osób, niż w styczniu, zostało też wyrejestrowanych z urzędów pracy. W końcu lutego urzędy pracy dysponowały większą liczbą ofert zatrudnienia niż w styczniu i większą, niż w ubiegłym roku. W ujęciu rocznym liczba bezrobotnych wzrosła o blisko 383 tysiące.

Najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i lubuskim, najniższa w mazowieckim, wielkopolskim i śląskim.

Z danych GUS wynika poza tym, że produkcja sprzedana przemysłu była o 9,2 procent wyższa niż przed rokiem, pogłębił się za to spadek produkcji budwlano-montażowej.

Inflacja rosła wolniej niż w styczniu - wyniosła 2,9 procent.

gospodarka
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)