Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Haga - trybunał - Mladić - prawnik

0
Podziel się:

Aresztowanie i przekazanie Ratko Mladića do Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, komentatorzy uznali w minionym roku za sukces i zwycięstwo międzynarodowej sprawiedliwości.

Były generał bośniackich Serbów oskarżony o najcięższe zbrodnie przeciwko ludzkości, unikał sprawiedliwości przez 16 lat. Został zatrzymany w maju w Serbii, a na początku czerwca stanął przed sędziami haskiego trybunału.
Holenderski prawnik specjalizujący się w międzynarodowym prawie karnym podkreśla, że Ratko Mladić nie powinien mieć złudzeń , iż zostanie uniewinniony. Choć przyznaje, że prokuraturze trudno będzie zdobyć dowody na to, iż Mladić bezpośrednio wydał swoim żołnierzom polecenie mordowania muzułmanów w Srebrenicy. "Ale nie chodzi tylko o to, czy Mladić wydał taki rozkaz, ale także o jego odpowiedzialność dowódczą" - tłumaczy Mischa Wladimiroff. Prawnik, który był doradcą w procesie byłego prezydenta dawnej Jugosławii Slobodana Milosevicia dodaje, że ten sam trybunał skazał już wcześniej za ludobójstwo w Srebrenicy kilku podwładnych Mladicia, w tym na 35 lat więzienia generała Radislava Krsticia. Dzięki temu, zdaniem Wladimiroffa prokuraturze łatwiej będzie przekonać sędziów o roli Mladicia w tej zbrodni. Prawnik przypomina, że Mladić, wspólnie ze swoim politycznym zwierzchnikiem, Radovanem Karadżiciem, "jest uważany za jednego z architektów zbrodni w Srebrenicy". Wladimiroff przyznaje jednak, że Mladić, zważywszy
na zły stan zdrowia, może uniknąć wyroku, bo - podobnie jak Milosevic - nie dożyje końca procesu.
Były jugosłowiański prezydent zmarł na zawał serca 11 marca 2006 roku w celi haskiego trybunału. Toczący się przeciwko niemu od lutego 2002 roku proces o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości zakończył się więc bez wyroku.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)