Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Halloween

0
Podziel się:

Dziś Halloween - obyczaj kojarzący się z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony przed dniem Wszystkich Świętych. Szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Szkocji i Anglii. W Irlandii dzień jest świętem państwowym.

bEUSnrKJ

W Halloween dzieci i doro
śli przebierają się za potwory: wampiry, duchy czy czarownice. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji i polityki. Organizowane są parady. Najbardziej znanym symbolem Halloween jest wydrążona dynia ze światełkiem w środku, która stawia się w oknach i w eksponowanych miejscach w domu. Zwyczaje związane
z Halloween coraz częściej są przyjmowane poza krajami anglosaskimi.Arcybiskup Kazimierz Nycz sceptycznie podchodzi do tego święta. Uważa, że prawdziwy chrześcijanin powinien pogłębiać w zadumie swoje wewnętrzne przeżywanie Dnia Wszystkich Świętych.
Istnieje powszechna opinia, że Halloween to amerykańskie święto. Etnolog Tadeusz Baraniuk wyjaśnia, że jego pochodzenie jest jednak europejskie. Zostało przeniesione za ocean przez kolonistów z Europy. W Ameryce uległo wzbogaceniu pod wpływem kontaktów z Indianami. Tadeusz Baraniuk dodaje, że obrzędy związane ze świecznikami wykonanymi z dyni, których celem było odstraszenie złych mocy, można było też spotkać na ziemiach polskich.
Nazwa Halloween najprawdopodobniej jest skróconą wersją zwrotu All Hallows Eve, co w języku polskim oznacza wigilię Wszystkich Świętych.

bEUSnrLm
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)