Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

HFPC- W wielu szkołach nadal nie będzie etyki dla chętnych

0
Podziel się:

szkoła etyka braki

W większości szkół nadal nie będzie etyki dla chętnych - alarmuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Lekcje etyki organizuje około 4,5 procent szkół w Polsce.
U progu nowego roku szkolnego Fundacja zarzuca Ministerstwu Edukacji Narodowej, że nie stara się zapewnić uczniom niechodzącym na religię możliwości uczestniczenia w zajęciach z etyki. Dorota Pudzianowska, zajmująca się kwestiami równości w Helsińskiej Fundacji uważa, że problem łatwo byłoby rozwiązać, gdyby MEN zmieniło rozporządzenie w sprawie nauczania religii i etyki. Prawniczka ocenia, że zbyt wysokie są progi zobowiązujące szkoły do zorganizowania lekcji etyki. Aby nauczanie się odbywało musi zebrać się 7 uczniów w klasie lub w szkole.W grupach międzyszkolnych muszą być co najmniej 3 osoby. Rozporządzenie nie określa też procedury organizowania zajęć z etyki dla grup międzyszkolnych - zaznacza Pudzianowska.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomniała, że Polska od trzech lat nie realizuje postanowień Wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w kwestii nauczania etyki. Trybunał orzekł, że Polska naruszyła zakaz dyskryminacji oraz prawo do wolności sumienia i wyznania. Szkoła nie umożliwiła bowiem uczniowi korzystania z lekcji etyki, a na świadectwie w miejscu oceny z religii/etyki widniała kreska zamiast stopnia - co w ocenie Europejskiego Trybunału jest jednoznaczne z ujawnieniem światopoglądu ucznia.
Adam Bodnar wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uważa, że resort edukacji powinien podjąć zdecydowane działania, aby lekcje etyki zapewnić, bo obecnie pozostawia to wiele do życzenia. Powiedział również, że nawet tam, gdzie zajęcia się odbywają - bywa, że zaczynają się bardzo wcześnie lub bardzo późno, zatem uczniowie i tak nie mogą w nich uczestniczyć.
Jak podaje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, lekcje etyki dla chętnych miały odbywać się w ramach e-learningu, czyli przez internet, ale resort edukacji odpowiedział Fundacji, że prace nad rozporządzeniem w tej sprawie są w fazie koncepcyjnej, a wdrożenie e-learningu jest planowane na rok szkolny 2015-2016 .

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)