Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Historyk o Święcie Niepodległości

0
Podziel się:

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione dopiero w 1937 roku. Pierwsze obchody odbyły się jednak już w 1919 roku. Od samego początku święto nierozerwalnie wiązało się z osobą Józefa Piłsudskiego.

Dopiero rok później, 14 listopada 1920 roku miały miejsce pierwsze bardziej oficjalne obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości. Historyk pułkownik doktor Czesław Szafran z Wojskowego Biura Badań Historycznych przypomina, że wtedy to
podczas obchodów odzyskania niepodległości wręczona została Józefowi Piłsudskiemu buława marszałkowska, poświęcona przez kardynała krakowskiego. Uroczystości zakończyły się wielką paradą wojskową na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. "Były to jednak obchody nieformalne" - podkreśla Czesław Szafran.
Wokół marszałka Piłsudskiego wytworzył się pewien rodzaj kultu, zwłaszcza po 1926 roku. Jego postać była nierozłącznie kojarzona z odzyskaniem niepodległości, ale był to jednocześnie kult samodzielnego i suwerennego państwa. "Do 1926 roku Święto Niepodległości było akcentowane głównie na gruncie wojskowym" - podkreśla Czesław Szafran.
W 1925 roku w warszawie został odsłonięty Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym do dzisiaj obchodzone są wszystkie uroczystości państwowe. W grobie złożone zostały symboliczne prochy żołnierza przywiezione z cmentarza Orląt Lwowskich we Lwowie. Grób miał upamiętniać bezimiennych żołnierzy polskich poległych na wszystkich frontach Europy.
Część środowisk, jak na przykład Polska Partia Socjalistyczna oraz Ludowcy, obchodzili święto 7 listopada na pamiątkę utworzenia rządu Ignacego Daszyńskiego. Podczas okupacji hitlerowskiej w Polsce środowiska niepodległościowe oraz osoby prywatne obchodziły to święto głównie na gruncie rodzinnym.
W czasach PRL jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzony był dzień 22 lipca czyli data podpisania Manifestu PKWN. Ostatecznie Święto Niepodległości zostało przywrócone przez Sejm ustawą z 1989 roku jako Narodowe Święto Niepodległości.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)