Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
olimpiada
05.08.2008 09:37

Igrzyska w Pekinie najdroższe w historii

Organizacja olimpiady i budowa infrastruktury kosztowała 40 miliardów dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

ac">fot: PAP/EPAfot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/pekin;przygotowania;do;igrzysk;olimpijskich;2008,galeria,1291,0.html)Igrzyska olimpijskie w Pekinie przejdą do historii jako najdroższa impreza sportowa w nowożytnej historii olimpiad. Organizacja Igrzysk i budowa olimpijskiej infrastruktury pochłonęła 40 miliardów dolarów.

To wydatek, jaki Chiny - kojarzone do niedawna raczej z ubóstwem - są w stanie ponieść bez większych konsekwencji.

Grecki rząd wydał na organizację poprzedniej olimpiady _ zaledwie _ 15 miliardów dolarów. Chiński rząd ogłosił, że przygotowanie Igrzysk pochłonęło dotąd 34 miliardy dolarów, lecz zaledwie mniej niż jedna czwarta tej sumy została przeznaczona na budowę nowych obiektów olimpijskich.

W opinii analityków, ogólna suma wydatków związanych ze zorganizowaniem Igrzysk w ta Chinach, przekroczy 40 miliardów dolarów. Specjaliści uwzględnili w tej sumie również straty poniesione przez fabryki, zamknięte z powodu Igrzysk. Zastrzegają, że wielu wydatków nie dało się oszacować. Nie wiadomo na przykład ile będą straci chiński budżet w wyniku prób poprawy jakości powietrza w stolicy Chin.

Chińska gospodarka przez ostatnie 4 lata z rzędu odnotowywała wzrost na poziomie ponad 10%. Tegoroczne katastrofy naturalne, a także inflacja - spowolnią go.

Tagi: olimpiada, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz