Notowania

wiadomości
17.12.2013 09:45

Ile stymulacji FED?

Podziel się
Dodaj komentarz

USA-bank centralny-polityka monetarna-pakiet stymulacyjny

Inwestorzy na całym świecie czekają na decyzję amerykańskiego banku centralnego w sprawie dalszego stymulowania gospodarki. Zostanie ona ogłoszona po rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.
Zarząd Rezerwy Federalnej wspiera wzrost gospodarczy w USA od czasu ostatniego kryzysu finansowego, czyli od ponad czterech lat. Działanie banku centralnego polega na wtłaczanie pieniędzy w gospodarkę poprzez wykup rządowych obligacji na sumę 85 miliardów dolarów miesięcznie.
Jeszcze niedawno eksperci przewidywali, że taki zakres pakietu stymulacyjnego zostanie utrzymany co najmniej przez kilka miesięcy. Ostatnie dobre wyniki gospodarcze, w tym wzrost produkcji, spadek bezrobocia i ożywienie na rynku nieruchomości, zwiększają prawdopodobieństwo, że FED już teraz ograniczy wielkość pakietu stymulacyjnego. Prawdopodobieństwo takiej decyzji ekonomiści szacują na 50 procent.
Posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, który jest organem Zarządu Rezerwy Federalnej, potrwa dwa dni. Ogłoszenie decyzji w sprawie wykupu obligacji spodziewane jest jutro.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz