Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Import i eksport prawie zrównoważony

0
Podziel się
bErwlAVx

GUS handel zagraniczny

W pierwszym półroczu wartość naszego importu była prawie równa eksportowi - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Od stycznia do czerwca sprowadziliśmy z zagranicy towary za ponad 309 miliardów złotych, a sprzedaliśmy za 307 miliardów złotych. Ujemne saldo wynosi więc nieco ponad 2 miliardy złotych. W ubiegłym roku było znacząco wyższe - wynosiło blisko 28 miliardów złotych.
Z danych GUS wynika poza tym, że spada udział Niemiec - naszego najważniejszego partnera handlowego. W pierwszym półroczu był niższy o 0,7 procent w porównaniu z tym samym czasem 2012 roku - wyniósł 25 procent.
Od stycznia do czerwca wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu w skali roku do Rosji, na Ukrainę, Słowację oraz do Szwecji, a importu - ze Stanów Zjednoczonych oraz z Chin.
Natomiast spadek eksportu odnotowano w obrotach z Włochami, Holandią, Francją, Czechami, W. Brytanią oraz Niemcami, a importu - z Rosją, Włochami, Francją, Niemcami, Holandią, Czechami, W. Brytanią oraz Belgią.
Obroty z pierwszą dziesiątką naszych partnerów handlowych stanowiły 65,1% eksportu (w analogicznym okresie ub. roku 67,3%) i 67,0% importu ogółem (odpowiednio 68,4%).

IAR

bErwlAWa
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)