Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Indie-Indira Gandhi-rocznica zamachu

0
Podziel się

Hindusi wspominają dzisiaj zamordowaną w 1984 roku Indirę Gandhi. W miejscu spopielenia jej ciała odbyły się uroczystości rocznicowe.

bEiFKRJx

Indira Gandhi, córka pierwszego premiera niepodległych Indii Jawaharlala Nehru jest uważana za twórczynię nowoczesnej potęgi kraju. W czasie kiedy była premierem Indie zdobyły dostęp do technologii jądrowych i zaczęły budować własny arsenał nuklearny.
Indira Gandhi została zastrzelona 31 października 1984 roku przez dwóch członków jej osobistej ochrony wywodzących się ze społeczności Skihów. Miał to być odwet za przeprowadzenie na rozkaz indyjskiej premier operacji Blue Star, w wyniku której siły rządowe zaatakowały najbardziej czczoną przez Sikhów Złotą Świątynię w mieście Amritsar w Pendżabie. Była ona bastionem separatystów sikhijskich, którzy w latach osiemdziesiątych walczyli o utworzenie niepodległego państwa Sikhów - Khalistanu.
Sonia Gandhi, synowa zamordowanej premier przyznaje, że rodzina Indiry liczyła się z możliwością takiego zamachu: "Byliśmy na to przygotowani. Po operacji Blue Star moja teściowa wiedziała, że może zostać zabita. Że jest to nieodwracalne. Rozmawiała o tym z moim mężem Rajivem, a ja otrzymałam od niej instrukcje dotyczące pogrzebu."
Indira Gandhi była premierem Indii od 1966 do 1977 roku oraz w latach 1980 - 1984. Po zamachu w roku 1984 w Indiach wybuchły antysikhijskie pogromy, w których według oficjalnych danych zginęło 2700 osób, a według danych organizacji humanitarnych nawet siedemnaście tysięcy ludzi.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEiFKRKa
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)