Notowania

zamach
18.06.2010 09:43

Indie-Kanada-odszkodowania za zamach

Hindusi, których rodziny zginęły w zamachu na samolot Air India w 1985 roku otrzymają odszkodowania od rządu kanadyjskiego. Władze Kanady przeproszą też za zaniedbania, które umożliwiły dokonanie zamachu. Wnioski dotyczące tej tragedii znalazły się w raporcie kanadyjskiej komisji, która przez lata badała okoliczności zamachu, w którym zginęło 329 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz

Samolot, który leciał z Montrealu do Delhi został wysadzony w powietrze w czasie lotu przez zamachowców z rebelianckiego ugrupowania Sikhów domagających się stworzenia niepodległego państwa w indyjskim stanie Pendżab. W wyniku zamachu śmierć poniosło 329 osób, w większości Hindusów.

Władze kanadyjskie wypłaciły 20 milionów dolarów odszkodowań rodzinom zabitych, ale ogłoszony właśnie raport zaleca zwiększenie odszkodowań. Raport potwierdza wcześniejsze ustalenia indyjskie, iż przeprowadzenie zamachu było możliwe, ponieważ kanadyjskie służby bezpieczeństwa zlekceważyły zagrożenie wynikające z działalności na emigracji w Kanadzie rebeliantów sikhijskich. Błędy i zaniedbania tych służb umożliwiły przeprowadzenie zamachu i doprowadziły do śmierci niewinnych ludzi.

Rebelianci sikhijscy przeprowadzili zamach na samolot Air India w odwecie za operację indyjskiej armii w 1984 roku w mieście Amritsar w Pendżabie. Indyjskie siły zaatakowały wówczas Złotą Świątynię, najświętsze sanktuarium Sikhów. Ukrywali się w niej sikhijscy rebelianci.

Tagi: zamach, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz