Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Indie: Rozpoczęła się druga faza wyborów parlamentarnych

0
Podziel się

W Indiach blisko 200 milionów wyborców jest uprawnionych do głosowania w drugiej fazie wyborów powszechnych, które rozpoczęły się 16 kwietnia. Głosowanie odbywa się w północno-wschodnich Indiach, w środkowych stanach tego kraju oraz w części stanu Dżammu i Kaszmir.       

bEiwhTYl

Dzisiejsza faza wyborów jest największym głosowaniem w całym indyjskim procesie wyborczym, który potrwa do połowy maja. Wyborcy oddają swe głosy w ponad 200 tysiącach lokali wyborczych.

Kolejne fazy wyborów przewidziane są na 30 kwietnia oraz 7 i 13 maja. Liczenie głosów rozpocznie się 16 maja. W całych Indiach uprawnionych jest do głosowania ponad 700 milionów obywateli.

Głosowanie zostało do tej pory zakłócone w środkowo-indyjskim stanie Jharkhand gdzie maoistyczni partyzanci zabili pięciu członków lokalnych komisji wyborczych. Jednocześnie w części tego stanu dochodzi do wymian ognia między siłami bezpieczeństwa i maoistami.

bEiwhTYn

Do ochrony wyborów skierowano tysiące funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i wojsko. Właśnie ze względów bezpieczeństwa, a także z powodu trudności w logistycznym przeprowadzeniu wyborów, odbywają się one w pięciu fazach.

Rywalizacja wyborcza rozgrywa się między rządzącym Indyjskim Kongresem Narodowym, uważanym za partię liberalną a opozycyjną, nacjonalistyczną Indyjską Partią Ludową. Na krótko przed pierwszą fazą wyborów sondaże wskazywały na niewielkie zwycięstwo Partii Kongresowej.

bEiwhTYO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)