Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Instytut Pamięci Narodowej wydał najpopularniejsze żarty z władz PRL-owskich

0
Podziel się:

W kolejna rocznicę uchwalenia Manifestu Lipcowego, 22 lipca Instytut Pamięci Narodowej wydał najpopularniejsze żarty z władz PRLowskich i realiów tamtego okresu. W najnowszym Biuletynie IPN można znaleźć także dowcipy z czasów okupacji niemieckiej, zwłaszcza te, na których wzorowany był humor okresu PRL.

Szef Biura Edukacji Publicznej IPN profesor Jan Żaryn powiedział, że w Polsce Ludowej dowcip byl uznaną formą sprzeciwu społeczeństwa wobec absurdalnej PRLowskiej rzeczywistości, i sposobem na przeżycie w tym systemie. Jan Żaryn podkreślał, że dowcipy PRL miały niewątpliwy walor terapeutyczny. Bohaterami dowcipów bywały często osoby: zarówno pierwsi sekretarze partyjni, jak i milicjanci czy ZOMOwcy, ale bywały też przedmioty - na przykład papier toaletowy, alkohol czy kiełbasa, a raczej jej brak.

Profesor Paweł Wieczorkiewicz powiedział, że dowcip był orężem w walce w komunizmem i sposobem wyrażania podmiotowości społeczeństwa. Historyk dodał, że lata komunizmu staly sie znośne dzięki humorowi z władz i absurdów rzeczywistości.

Profesor Wieczorkiewicz podkreślał, że dowcipy PRL-owskie w krzywym zwierciadle odbijały najprawdziwsze realia tamtych czasów, podobnie jak filmy Stanisława Barei.

Człowiek, który w PRL dowcipem zajmował się z wielkimi sukcesami, satyryk Jan Pietrzak powiedział, że najprościej ujmując, żarty były sposobem na przetrwanie w zgrzebnej i niebezpiecznej rzeczywistości.

Dowcipy bywały też niebezpieczne same w sobie: za żart na temat portretu Stalina jeden z opowiadających został skazany na 2 lata więzienia.

W Biuletynie IPN można znaleźć nie tylko zbiór dowcipów z PRL i okupacji niemieckiej, ale też długą rozmowę z Janem Pietrzakiem o humorze z czasów Polski Ludowej.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)