Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Instytut Spraw Publicznych-Rosja-sondaż

0
Podziel się:

Rosjanie zauważają wszechogarniającą korupcję i przestają wierzyć w potęgę własnego państwa - tak wynika z sondażu Instytutu Spraw Publicznych przeprowadzonego we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Pozytywniej mieszkańcy Rosji oceniają sytuację w Polsce i Niemczech - dostrzegają, że w tych państwach żyje się zdecydowanie lepiej.

Wyniki badań sondażowych na temat postrzegania przez Rosjan własnego kraju, Polski i Niemiec potwierdzają, że coraz więcej Rosjan krytycznie ocenia własne państwo. W jego dbałość o dobro obywateli wierzy już mniej niż jedna czwarta respondentów. Jedynie jedna trzecia uważa, że w Rosji są wolne media, które mogą krytykować rząd. 80 procent Rosjan zauważa wszechogarniającą korupcję. O ważnej roli Rosji w Europie przekonanych jest jedynie ledwo ponad jedna trzecia ankietowanych. Rosjanie dostrzegają jednocześnie, że w innych państwach żyje się lepiej, nie tylko gospodarczo.
Polska w opinii badanych Rosjan dba o dobro swoich obywateli. Twierdzi tak prawie połowa z nich. W wolność polskich mediów wątpi jedynie 7 procent badanych. Około połowy ankietowanych uznaje obecne stosunki polsko-rosyjskie za ani dobre ani złe. Mianem "złych" określa je 14 procent. Największa grupa badanych nie dostrzega jednocześnie, aby w ciągu ostatnich trzech lat uległy one jakiejś zmianie, co deklaruje 43 procent pytanych. Ocena stosunków rosyjsko-niemieckich jest tu zdecydowanie lepsza. O dobrych relacjach mówi 60 procent badanych, za złe uznaje je jedynie jeden procent.
Prawie połowa rosyjskich respondentów uważa, że Polska i Niemcy ani nie pomagają ani nie przeszkadzają w nawiązywaniu ściślejszej współpracy Rosji z Unią Europejską, Ukrainą i innymi krajami Wspólnoty Niepodległych Państw czy Stanami Zjednoczonymi. Choć Niemcy, w tej opinii, pomagają zdecydowanie bardziej niż Polska..
Sondaż Instytutu Spraw Publicznych został przeprowadzony w dniach 11 - 21 listopada 2011 roku przez Centrum Lewada na reprezentatywnej grupie 1591 pełnoletnich mieszkańców Rosji. Projekt zrealizowano w kooperacji z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i dzięki finansowemu wsparciu ministerstwa spraw zagranicznych.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)