Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
20.12.2011 11:49

Irak - kryzys - sunnici

Najważniejsi iraccy politycy wzywają do podjęcia pilnych rozmów, by zakończyć kryzys polityczny w tym kraju. Wszystko po tym, jak władze wydały nakaz aresztowania wiceprezydenta kraju, sunnity Tarika al-Haszemiego. Pojawiły się bowiem poważne obawy, że kryzys może doprowadzić do kolejnej wojny etnicznej w Iraku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zaledwie kilkadziesiąt godzin po tym, jak Irak opuścili ostatni amerykańscy żołnierze, kraj znów stanął na krawędzi. Sędziowie wydali nakaz aresztowania wobec sunnickiego wiceprezydenta kraju Tarika al-Haszemiego. Jego ochroniarze przyznali się do próby przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. Twierdzą, że to Haszimi miał sponsorować niedoszły atak.
Sunnicka mniejszość rządziła Irakiem za czasów Saddama Husajna. Po obaleniu dyktatora, to właśnie sunnici najczęściej przeprowadzali zamachy bombowe, chcąc podważyć słabe szyickie władze. Teraz Irakijczycy obawiają się, że kryzys może doprowadzić do kolejnego szyicko-sunnickiego konfliktu. Na domiar złego, z koalicji wycofała się szyicka partia byłego premiera Ajada Allawiego. "Na oczach całego świata demokracja w Iraku jest brutalnie gwałcona. Obawiamy się, że przyniesie to wojnę etniczną i ponowny rozlew krwi" - mówił Allawi.
Czołowi iraccy politycy apelują o spokój i o jak najszybsze zwołanie wielostronnych rozmów. Chodzi o to, by przede wszystkim nie dopuścić do rozpadu kruchej koalicji rządowej, której montowanie trwało niemal 9 miesięcy.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz