Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irena Kwiatkowska, pogrzeb

0
Podziel się:

Na warszawskich Powązkach odbędzie się pogrzeb Ireny Kwiatkowskiej, wybitnej aktorki teatralnej, filmowej i kabaretowej. Była wielką osobowością sceniczną, mistrzynią humoru, ujmującym i serdecznym człowiekiem. Zmarła 3 marca. Miała 98 lat.

Irena Kwiatkowska stworzyła niezapomniane kreacje w ponad stu spektaklach teatralnych i kabaretowych oraz 20. filmach kinowych i telewizyjnych. To dla niej Konstanty Ildefons Gałczyński napisał rolę Hermenegildy Kociubińskiej w Teatrzyku "Zielona Gęś". Jej najsłynniejsze role filmowe to: Kobieta Pracująca, która "żadnej pracy się nie boi" w Czterdziestolatku" oraz matka Pawła w serialu "Wojna domowa".
W 2008 roku w plebiscycie "Złote Kaczki" otrzymała tytuł "Aktorki komediowej stulecia". W ankiecie "Polityki" na najważniejszych aktorów polskich 20. wieku, zajęła 5. miejsce.
Ogromną popularność przyniosły aktorce występy w kabarecie "Dudek" i telewizyjnym "Kabarecie Starszych Panów". Widzowie szczególnie lubili ją w surrealistycznych skeczach i monologach, a także w interpretacjach piosenek.
Irena Kwiatkowska przez blisko 65 lat współpracowała z Polskim Radiem. Była spikerką, czytała najmłodszym słuchaczom wiersze Jana Brzechwy oraz kolejne odcinki "Przygód Plastusia" i "Misia", występowała w "Podwieczorku przy mikrofonie". Za rolę Plastusia dostała Złoty Mikrofon. Była też laureatką nagrody Teatru Polskiego Radia "Wielki splendor" oraz Diamentowego Mikrofonu.
Artystka występowała na deskach teatrów w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Krakowie. Przez 20 lat grała dla widzów Teatru Nowego w stolicy.
W 2009 roku Irena Kwiatkowska została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, działalność na rzecz rozwoju kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej.

(wiecej)

Urodziła się 17 września 1912 roku w Warszawie. W 1935 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej i w tym samym roku trafiła do słynnego kabaretu "Cyrulik Warszawski". W czasie okupacji niemieckiej brała udział w tajnych przedstawieniach, współpracując z reżyserami Tadeuszem Byrskim i Leonem Schillerem. Była żołnierzem Armii Krajowej, walczyła w Powstaniu Warszawskim. Po kapitulacji opuściła Warszawę.
Od 1948 roku była związana z teatrami stolicy: Klasycznym, Współczesnym, Teatrem Satyryków, Komedią, Syreną, Ludowym i Nowym. Do najciekawszych jej kreacji należą: Dulska w "Jeszcze Dulska", Aurelia w "Wariatce z Chaillot", Chudogęba w "Wieczorze Trzech Króli", Julia Czerwińska w "Domu kobiet" oraz Eugenia w "Tangu".
W filmie wystąpiła między innymi w "Czterdziestolatku", "40-latek, 20 lat później" oraz w komediach muzycznych "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy", "Lata dwudzieste... lata trzydzieste...", "Rozmowy kontrolowane". W latach 1953-56 wykładała w warszawskiej PWST.
Otrzymała wiele prestiżowych wyróżnienień, między innymi - Prometeusza, nagrody za wybitne osiągnięcia estradowe, Wawrzynu Mistrza Mowy Polskiej i Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Z okazji 50-lecia telewizji uhonorowano ją nagrodą "Gwiazda Telewizji Polskiej". W 1998 roku dzieci przyznały artystce Order Uśmiechu.
Irena Kwiatkowska zmarła 3 marca 2011 roku.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)