Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irlandia-kryzys-Polacy-wizerunek

0
Podziel się:

Irlandzki kryzys nie wpłynie negatywnie na postrzeganie Polaków mieszkających w tym kraju - tak mówi w rozmowie z Polskim Radiem dziennikarz ekonomiczny telewizji RTE Sean Whelan.

Ogłoszone dwa dni temu cięcia w przyszłorocznym budżecie obejmą obniżki zasiłków i płacy minimalnej, zmiany w podatkach i w systemie ubezpieczeń społecznych.
Bezrobocie w Irlandii przekroczyło już 13 procent i jest najwyższe od 16 lat. Wśród zarejestrowanych w irlandzkich urzędach bezrobotnych niemal jedną piątą stanowią cudzoziemcy, w tym wielu Polaków.
Dziennikarz RTE Sean Whelan podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że Polacy mają w Dublinie opinię bardzo dobrych pracowników. Whelan nie sądzi, by Irlandczycy zaczęli teraz traktować naszych rodaków gorzej - jako tych, którzy zabierają im miejsca pracy.
"Gwałtowny wzrost bezrobocia w tym kraju mamy już za sobą. W tym roku nie widać dużych zmian. Co więcej, rząd przewiduje, że w przyszłym roku bezrobocie nieznacznie spadnie. Oczywiście, znajdą się ludzie, którzy będą pytać, dlaczego obcokrajowcy dostają pracę, skoro my jej nie mamy. Ale nie będzie to jakimś wielkim problemem dla Polaków, którzy zawsze byli tu mile widziani i wnieśli znaczący wkład w ten kraj. Polacy będą przez rząd traktowani sprawiedliwie, bo będą płacić takie same podatki jak my" - powiedział Sean Whelan specjalnemu wysłannikowi Polskiego Radia do Dublina.
Według szacunków, od 2004 roku - czyli od czasu, gdy Dublin otworzył rynek pracy dla Polaków - do Irlandii wyjechało około 300 tysięcy naszych rodaków. Nie ma precyzyjnych danych mówiących o tym, jak wielu Polaków w ciągu ostatniego roku wróciło do kraju. Przypuszcza się, że w Irlandii jest ich obecnie około 200 tysięcy.

kryzys
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)