Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
12.01.2014 10:27

Izrael składa hołd Szaronowi

Podziel się
Dodaj komentarz

Mieszkańcy Jerozolimy oddadzą dzisiaj hołd zmarłemu wczoraj byłemu izraelskiemu premierowi Arielowi Szaronowi. Od 11.00 polskiego czasu trumna z jego ciałem zostanie wystawiona na widok publiczny na placu przed Knessetem w Jerozolimie. Pogrzeb Szarona zaplanowano na jutro.
Mieszkańcy Jerozolimy i goście mogą oddawać hołd Szaronowi do wieczora. Chętnych na plac przed Knessetem dowożą specjalne autobusy. Do czasu pogrzebu polityka w izraelskim parlamencie odwołano wszystkie oficjalne spotkania.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Knessecie jutro rano. W czasie ceremonii mają przemawiać izraelski prezydent oraz premier, a także wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Na liście gości, którzy potwierdzili przyjazd do Jerozolimy są też ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Niemiec Siergiej Ławrow i Frank-Walter Steinmeier oraz były brytyjski premier Tony Blair. Zabraknie natomiast byłego amerykańskiego prezydenta George'a Busha, który opiekuje się teraz swoją chorą matką, byłą Pierwszą Damą Barbarą.
Po południu trumna z ciałem Ariela Szarona zostanie przewieziona do posiadłości polityka na pustyni Negew. Były izraelski premier spocznie tam obok swojej drugiej żony Lily, która zmarła w 2000 roku.
Ariel Szaron miał 85 lat. Był jednym z najważniejszych ale i najbardziej kontrowersyjnych izraelskich premierów. Promował żydowskie osadnictwo na terenach palestyńskich, ale równocześnie zdecydował o wycofaniu się Izraela ze Strefy Gazy.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz