Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

J.Miller-powódź-konferencja

0
Podziel się

Szef MSWiA Jerzy Miller podziękował wszystkim służbom za poświęcenie i wrażliwość na ludzkie cierpienie podczas walki z powodzią. Jak mówił podczas konferencji prasowej w Warszawie, zdaliśmy egzamin jako społeczeństwo. Minister wyjaśnił, że przeważająca większość osób ewakuowanych z zalanych terenów znalazła bezpieczne schronienie u rodziny i sąsiadów.

bEidEurV

Minister poinformował, że czoło fali kulminacyjnej na Wiśle zbliża się do Tczewa. Dodał też, że w rejonie Warszawy poziom wody opada bardzo powoli. Na terenach w okolicy Sandomierza, stan rzeki zmniejszył się o metr. Jednak szef resortu spraw wewnętrznych i administracji apelował o ostrożność do tych, którzy chcą już wracać do domów. Jak tłumaczył, woda mogła spowodować powstawanie niewidocznych, groźnych wyrw i dziur. Jerzy Miller prosił powodzian, którzy chcą wrócić do swych gospodarstw, o szczególną cierpliwość i o to, by nie robili na własną rękę.

Podczas konferencji minister mówił, że o wiele spokojniej niż na Wiśle jest na Odrze. Fala kulminacyjna przechodzi tam o wiele szybciej, w ciągu 48 godzin. Prosił jednak, by nie ryzykować, gdy sytucja wygląda pozornie na bezpieczną, gdyż w obliczu kataklizmu łatwo dać się zwieść pozorom.

Szef MSWiA zapewnił, że na wszystkich terenach dotkniętych żywiołem zapewniono dostęp do czystej wody pitnej. Jak dodał, służby sanitarne cały czas kontrolują sytuację w wodociągach na zalanych terenach. Pracują też, usuwając zdechłe zwierzęta, tak by padlina nie stanowiła ryzyka wystąpienia epidemii.

bEidEurX

Minister Jerzy Miller chwalił podczas konferencji bliską współpracę władz lokalnych, samorządowych z centralnymi i służbami ratunkowymi. Jak mówił, w tak ekstremalnych sytuacjach - jak decyzja o przerwaniu wału czy spiętrzaniu woda - nie można mówić o podejmowaniu dobrych decyzji, wybiera się mniejsze zło.

bEidEusy
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)