Notowania

wiadomości
21.11.2013 08:50

Jak rzucić palenie

Podziel się
Dodaj komentarz

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Rujnują zdrowie i domowy budżet. Papierosy - to jeden z najbardziej uzależniających narkotyków na świecie. Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia - dla wielu palaczy kolejna okazja, aby zerwać z nałogiem.
Kierownik Poradni Pomocy Palącym przy warszawskim Centrum Onkologii Magdalena Cedzyńska podkreśla, że aby rzucić palenie nie wystarczy silna wola. W pierwszych dniach najsilniej dają się we znaki objawy odstawienia nikotyny, na przykład bezsenność, rozdrażnienie, agresja, znaczne pogorszenie nastroju, kłopoty z koncentracją. Jest wiele preparatów, które łagodzą te objawy, warto więc skorzystać z porady lekarza.
Krzysztof Przewoźniak z Centrum Onkologii podkreśla, że korzyści z rzucenia palenia widoczne są już po bardzo krótkim czasie. Po 8 godzinach zmniejsza się ilość tlenku węgla we krwi, po 28 godzinach zaczynają działać normalnie zmysły smaku i węchu. Po 9 miesiącach od rzucenia palenia wzrośnie wydajność płuc, ustąpi kaszel, duszność i zmęczenie. Dopiero jednak po 10-15 latach ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia czy raka płuc będzie podobne, jak u osoby, która nigdy nie paliła.
Codziennie papierosy pali 9 milionów Polaków, w tym 3, 5 miliona to kobiety.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz