Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Jan Paweł II zawsze zaznaczał, że interwencja zbrojna jest ostatecznością"

0
Podziel się:

Jan Paweł II uwrażliwił społeczność międzynarodową na etyczny wymiar konfliktów zbrojnych - zwracają uwagę uczestnicy konferencji upamietniającej 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Sesję pod patronatem biskupa polowego Wojska Polskiego zorganizowała Centralna Biblioteka Wojskowa.

Jak podkreśla ksiądz doktor Piotr Burgoński z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie Jan Paweł II zawsze zaznaczał, że interwencja zbrojna jest ostatecznością. Jednak zdaniem duchownego, w papieskim nauczaniu pokój nie był wartością bezwzględną. Podporządkowany on był godnosci człowieka, dlatego w niektórych przypadkach papież apelował o interwencje, mające powstrzymać ludobójstwo. Tak było miedzy innymi w przypadku Kosowa - zaznacza ksiądz doktor Burgoński.

Zdaniem historyka profesora Wiesława Wysockiego na nauczanie Jana Pawła II silny wpływ wywarły osobiste doświadczenia między innymi drugiej wojny światowej oraz okresu komunizmu. Dlatego też zdaniem historyka papież - Polak zawsze upominał się o prawa człowieka. Papież mówił nie tylko do swoich słuchaczy, ale często występował również w ich imieniu - zaznacza profesor Wysocki.

Doktor Dominika Żukowska z Instytutu Papieża Jana Pawła II zwraca natomiast uwagę na znaczenie papieskich orędzi na Światowy Dzień Pokoju. Według niej dzięki nim głos Koscioła brzmiał na arenie międzynarodowej. Jak zaznacza dokor Żukowska, kierując swoje słowa do różnych grup, takich jak narody, rodziny oraz młodzież, Jan Paweł II stał się niejako wychowawcą pokoju.

Kardynał Karol Wojtyła został pierwszym po ponad 450 latach papieżem nie Włochem. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat. W tym czasie odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 129 krajów.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)