Notowania

wiadomości
20.03.2011 12:51

Japonia - reaktory - akcja 13.00

Japońskie ekipy ratunkowe kontynuują próby uruchomienia systemu chłodzenia reaktora numer 2 w elektrowni Fukushima. Mimo doprowadzenia do centrali linii wysokiego napięcia nie udało się dotąd wznowić chłodzenia rdzenia i zużytych prętów paliwowych. Specjaliści liczą, że doprowadzenie prądu do centrali pozwoli również uruchomić system chłodzący w reaktorze numer 1.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rzecznik firmy Tokio Elektric Power, która jest właścicielam elektrowni, wyjaśnił, że systemy chłodzenia nie mogą zostać uruchomione bez uprzedniej kontroli ich stanu. Po tak rozległych zniszczeniach, jakich doznała elektrownia, włączenie elektryczności mogłoby doprowadzić do wybuchu pożaru. Według slów rzecznika trwa sprawdzanie sprawności systemu. Prace utrudnia jednak bardzo wysoki poziom promieniowania wewnątrz zakładu.

W ciągu dnia ratownikom udało się ustabilizować najniebezpieczniejszy, trzeci reaktor.
To w nim znajduje się wyjątkowo groźny pluton. Dlatego trzystu pracowników z narażeniem zdrowia lało na reaktor wodę z wozów strażackich. Na gorący reaktor spadły setki ton wody. Szefowie japońskiej Agencji Bezpieczeństwa Nuklearnego mówią, że reaktor trzeci wydaje się stabilny.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz