Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jose Manuel Barroso: silne przywództwo UE i Stanów Zjednoczonych jest konieczne

0
Podziel się:

Bezpieczeństwo energetyczne, zmiany klimatyczne oraz kwestie związane z handlem międzynarodowym - to największe wyzwania stojące przed Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. W Pradze odbył się szczyt Wspólnoty i USA.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podkreślił, że rozwiązanie międzynarodowych problemów wymaga ścisłej współpracy Unii ze Stanami Zjednoczonymi. Dodał, że obie strony wykazują bardzo dużą chęć wzmocnienia bilateralnych stosunków. Barosso podkreślił, że Unia i USA wspólnie reprezentują aż 60 procent globalnego PKB, a ich handel jest wart 2 miliardy dolarów dziennie. To świadczy, jak ważne jest kontynuowanie współpracy gospodarczej.

Przewodniczący Komisji Europejskiej zaznaczył, że rozmowy w Pradze dotyczyły także globalnych problemów. Jego zdaniem silne przywództwo Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych jest konieczne, aby rozwiązać problemy zmian klimatycznych, energetyki oraz handlu. "Tylko współpracując ze Stanami Zjednoczonymi możemy przekonać innych do wysiłków w tym zakresie" - podkreślił Barroso.

Przewodniczący Rady Europejskiej Mirek Topolanek powiedział z kolei, że wizyta Obamy w Pradze świadczy o nowym poziomie relacji europejsko-amerykańskich. Czeski premier zapewnił, że USA i Unia są gotowe pomagać innym uczestnikom polityki międzynarodowej. Jak dodał, także obawy Brukseli i Waszyngtonu są zbieżne, i dotyczą przede wszystkim zbrojeń w Iranie i Korei Północnej.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)