Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kancelaria Prezydenta - ustawa o zgromadzeniach

0
Podziel się:

Prezydencki projekt zmian nowelizacji ustawy o zgromadzeniach wprowadza między innymi zakaz zakrywania twarzy na imprezach publicznych i ograniczenie możliwości prowadzenia dwóch konkurencyjnych demonstracji w tym samym czasie i miejscu. Bronisław Komorowski zapowiadał powstanie dokumentu po zamieszkach w Warszawie w Święto Niepodległości. Dzisiaj gotowa nowelizacja trafiła do Sejmu.

Krzysztof Łaszkiewicz minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy prawne tłumaczył, że w wyjątkowych sytuacjach organizator protestu będzie mógł w zgłoszeniu manifestacji zaznaczyć chęć wykorzystywania masek. Ostateczną zgodę wyda jednak samorząd. Przytoczył przykład miłośników zwierząt, którzy mogliby chcieć założyć maski kota czy psa, co nie wróżyłoby problemów. Inna sytuacja byłaby wtedy, jak podkreślił, gdyby maski zwierząt chcieli założyć kibice.
Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach daje możliwość gminom zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu lub czasie, jeżeli doprowadzić to może do naruszenia porządku publicznego.
Minister Krzysztof Łaszkiewicz przyznał, że praca nad zmianą prawa wymagała rozwagi, by nie padł zarzut niekonstytucyjności nowego projektu. Podkreślił, że z jednej strony nie można ograniczać prawa do zgromadzeń, a z drugiej państwo musi dbać o bezpieczeństwo i zdrowie obywateli.
Hanna Gronkiewicz-Waltz chwali propozycje prezydenta dotyczące nowelizacji ustawy o zgromadzeniach publicznych. Prezydent Warszawy powiedziała, że ratusz przesyłał w tej sprawie do prezydenta swoje propozycje, w tym przegląd podobnych regulacji w innych krajach. Podkreśliła, że ten temat jest bardzo skomplikowany, bowiem dotyczy wolności konstytucyjnych i obywatelskich.
Prawo i Sprawiedliwość deklaruje poparcie dla niektórych rozwiązań. Mariusz Błaszczak tłumaczy, że jego partia jest przeciwna zakrywaniu twarzy oraz noszeniu niebezpiecznych narzędzi. Jego zdaniem w przypadku pozostałych przepisów prezydentowi chodzi o usprawiedliwienie niekompetencji Hanny Gronkiewicz-Waltz, bowiem na gruncie obecnie obowiązującego prawa można zakazać organizacji manifestacji, która może przynieść zagrożenie.
Wiceprzewodniczący PO Grzegorz Schetyna podkreśla, że sprawa bezpieczeństwa jest tematem do dyskusji, szczególnie przed Euro 2012. Dodał, że sytuacja, jaka miała miejsce 11 listopada na ulicach Warszawy, jest ostrzeżeniem. Jego zdaniem trzeba zastanowić się jak poprawić prawo, aby nie dochodziło do takich sytuacji, jak 11 listopada.
Rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek mówi, że część propozycji złożonych przez prezydenta jest zbyt daleko idąca. Zgadza się jedynie z koniecznością wprowadzenia zakazu zasłaniania twarzy.
Zaproponowane przez prezydenta zmiany popiera prawnik profesor Piotr Kruszyński. W rozmowie z IAR podkreśla, że takie zapisy są od dawna w Niemczech. Jego zdaniem pomoże to
policji wychwycić chuliganów, którzy prowokują zajścia na ulicach.
Przeciwko wprowadzeniu zakazu zakrywania twarzy na imprezach publicznych występuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka . Dr Adam Bodnar z Fundacji podkreślił, że w tej kwestii w przeszłości krytycznie wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny. " Wprowadzenie zakazu maskowania się na demonstracji jest sprzeczne z istotą organizowania pokojowych zgromadzeń. W tej sprawie orzekał już raz Trybunał Konstytucyjny i nie ma sensu powracać do tego pomysłu." - twierdzi przedstawiciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Adam Bodnar przekonuje, że zakrywanie twarzy na manifestacjach nie musi zawsze być początkiem starć z policją. " Maski są wykorzystywane jako symbol, często zakładane są maski polityków bądź ruchu Oburzonych." - tłumaczy ekspert.
Teraz nad nowelizacją ustawy o zgromadzeniach będą pracować posłowie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)