Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prezydent
09.07.2011 18:10

Kara za znieważenie prezydenta nie zniknie

Sławomir Nowak z Kancelarii Prezydenta podkreśla, że Bronisław Komorowski nie będzie podejmował żadnych kroków, by przepis zniknął.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Kancelaria Prezydenta nie zamierza podejmować inicjatywy ustawodawczej, która by wycofać przepis przewidujący karę za znieważenie głowy państwa - poinformował minister Sławomir Nowak. *

Podkreślił, że prezydent czeka na ruch ze strony rządu bądź parlamentu w tej sprawie. O wykreślenie przepisu z kodeksu karnego zaapelowało do Bronisława Komorowskiego Stowarzyszenie Wolnego Słowa. Minister Nowak powiedział jednak, że prezydent sam jak na razie nie zamierza nic robić.

Trzy dni temu Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis przewidujący karę więzienia za publiczne znieważanie prezydenta, jest zgodny z konstytucją. Stowarzyszenie Wolnego Słowa w swoim apelu napisało, że oznacza to, iż dobrego imienia Prezydenta Rzeczpospolitej nadal bronią policjanci, prokuratorzy i sądy, a nie szacunek dla państwa, jaki powinni odczuwać jego wolni obywatele.

Zarząd stowarzyszenia podkreślił, że co prawda sądy i organy ścigania wstrzemięźliwie korzystają z tego artykułu, ale - jak można przeczytać w apelu - to, do czego może prowadzić pozostawienie takich przepisów w kodeksach karnych, wskazuje ochrona dobrego imienia prezydenta Białorusi _ za pomocą policyjnych pałek i dyspozycyjnych sądów _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t149124.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wiezienie;za;zniewazenie;prezydenta;zgodne;z;konstytucja,175,0,866991.html) Więzienie za znieważenie prezydenta zgodne z konstytucją Trybunał rozpatrzył czy karanie za publiczne znieważenie prezydenta jest zgodne z konstytucją.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t149124.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/duren;za;prezydenta;w;trybunale,252,0,866812.html) "Dureń za prezydenta" w Trybunale Trybunał Konstytucyjny rozpatruje dziś czy karanie za publiczne znieważenie prezydenta jest zgodne z ustawą zasadniczą i Europejską Konwencją Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
Tagi: prezydent, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz