Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Karta Polaka przyjęta przez rząd

0
Podziel się:

Premier Jarosław Kaczyński powiedział, że Karta Polaka będzie dawać przywileje Polakom mieszkającym w krajach byłego Związku Radzieckiego.

Karta Polaka przyjęta przez rząd
(PAP/Mirosław Trembecki)

Rząd przyjął projekt ustawy Karta Polaka. Premier Jarosław Kaczyński powiedział, że będzie ona dawać przywileje Polakom mieszkającym w krajach byłego Związku Radzieckiego.

Otrzymanie Karty Polaka będzie wiązało się z prawem do nauki w Polsce, między innymi w szkołach wyższych, na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele polscy. Karta ma też upoważaniać do zwolnienia z opłaty za wydanie długoterminowej wizy pobytowej wielokrotnego wjazdu do Polski.

Zdaniem premiera, jest to znaczący przywilej, który umożliwi Polakom na Wschodzie wizyty w kraju. Posiadacz Karty będzie korzystał z prawa do 37-procentowej ulgi w przejazdach kolejowych, prawa do świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych oraz z możliwości bezpłatnego wstępu do państwowych muzeów.

_ Premier Jarosław Kaczyński podkreślił, że projekt ustawy jest skierowany do Polaków na Wschodzie, ponieważ w ich krajach nie uznawane jest podwójne obywatelstwo. _

Doradca premiera do spraw Polonii, Michał Dworczyk, podkreślił, że obecny rząd jest pierwszym, który zajął się sprawą Polaków na Wschodzie. Zaznaczył również, że tego typu ustawy funkcjonują w wielu państwach europejskich.
Rząd pracuje również nad ustawą o przywróceniu obywatelstwa.

Ma ona na celu przywracanie obywatelstwa polskiego osobom, którym w przeszłości z powodów politycznych je odebrano. Projekt ustawy będzie skierowany głównie do Polonii na Zachodzie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)