Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katolicko-prawosławne przesłanie-treść

0
Podziel się:

Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Józef Michalik, podpisali przesłanie obu Kościołów, wzywające do polsko-rosyjskiego pojednania.

Sygnatariusze dokumentu podkreślają, że naród polski i rosyjski łączy nie tylko wielowiekowe sąsiedztwo, ale także bogate chrześcijańskie dziedzictwo Wschodu i Zachodu. Grzech, ludzka ułomność, indywidualny i zbiorowy egoizm, a także naciski polityczne, doprowadzały do wzajemnej obcości, jawnej wrogości, a nawet do walki między naszymi narodami - czytamy w przesłaniu. Podziały i rozłam stały się wielkim zgorszeniem, dlatego też podejmujemy nowe wysiłki, które mają zbliżyć nasze Kościoły i narody oraz uczynić nas bardziej wiarygodnymi świadkami Ewangelii. Braterski dialog ma dopomóc w lepszym poznaniu się, odbudowaniu wzajemnego zaufania i w ten sposób doprowadzić do pojednania, zakładającego gotowość do przebaczenia doznanych krzywd i niesprawiedliwości. "Apelujemy do naszych wiernych, aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem" - wzywają sygnatariusze przesłania. Podkreślają przy tym, że "przebaczenie nie oznacza oczywiście zapomnienia. Przebaczyć
oznacza jednak wyrzec się zemsty i nienawiści, uczestniczyć w budowaniu zgody i braterstwa pomiędzy ludźmi, naszymi narodami i krajami, co stanowi podstawę pokojowej przyszłości".
Przesłanie głosi, że "narody polski i rosyjski łączy doświadczenie drugiej wojny światowej i okres represji wywołanych przez reżimy totalitarne", które prowadziły szczególnie okrutną wojnę z chrześcijaństwem. "Wydarzenia naszej wspólnej, często trudnej i tragicznej historii, rodzą niekiedy wzajemne pretensje i oskarżenia, które nie pozwalają zagoić się dawnym ranom. Obiektywne poznanie faktów oraz ukazanie rozmiarów tragedii i dramatów przeszłości staje się dzisiaj pilną sprawą historyków i specjalistów. Wyrażamy przekonanie, że trwałe pojednanie jako fundament pokojowej przyszłości, może się dokonać jedynie w oparciu o pełną prawdę o naszej przeszłości". Sygnatariusze dokumentu apelują do polityków, działaczy społecznych, przedstawicieli Kościołów oraz wszystkich, którzy pragną dobra, trwałego pokoju i szczęśliwej przyszłości, aby stale podejmowali wysiłki na rzecz rozwijania dialogu i wspierali to, co umożliwia odbudowę zaufania i zbliża ludzi do siebie.
Przesłanie głosi, że dziś, w dobie indyferentyzmu religijnego oraz postępującej sekularyzacji, oba Kościoły dążą do podjęcia wszelkich starań, aby życie społeczne i kultura obu narodów nie zostały pozbawione podstawowych wartości moralnych. Dokument podkreśla, że pierwszym i najważniejszym zadaniem Kościoła pozostaje głoszenie Ewangelii. "Chcemy umacniać tolerancję, a przede wszystkim bronić fundamentalnych swobód na czele z wolnością religijną oraz bronić prawa do obecności religii w życiu publicznym" - podkreślają sygnatariusze przesłania. Dodają, że nasze narody stanęły przed nowym wyzwaniem, jakim jest kwestionowanie podstawowych zasad moralnych. "Promuje się aborcję, eutanazję, związki osób jednej płci, które usiłuje się przedstawić jako jedną z form małżeństwa, propaguje się konsumpcjonistyczny styl życia". Przesłanie wzywa "wszystkich do poszanowania niezbywalnej godności każdego człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga", opowiada się też za poszanowaniem i obroną życia ludzkiego od
poczęcia do naturalnej śmierci. Podkreśla też, że "trwałą podstawą każdego społeczeństwa stanowi rodzina jako stały związek mężczyzny i kobiety".
"Jesteśmy przekonani, że Zmartwychwstały Chrystus jest nadzieją nie tylko dla naszych Kościołów i narodów, ale także dla Europy i całego świata. Niech on sprawi swoją łaską, aby każdy Polak w każdym Rosjaninie i każdy Rosjanin w każdym Polaku widział przyjaciela i brata" - napisali sygnatariusze przesłania, którzy polecili dzieło pojednania Najświętszej Maryi Pannie.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)