Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE-Polska-powódź-tłumaczenia

0
Podziel się:

Komisja Europejska próbuje tłumaczyć się z wypowiedzi swojej komisarz - Kristaliny Georgijewej dotyczącej Polski. Chodzi o opóźnienia Warszawy we wdrażaniu unijnej dyrektywy antypowodziowej. Wczoraj w nocy unijna komisarz nazwała "godnym pożałowania" fakt, że Polska nie wdrożyła jeszcze dyrektywy, a termin upłynął w listopadzie ubiegłego roku. Dziś rzecznik Komisji Olivier Bailly kilkakrotnie zapewniał, że opóźnienia nie miały wpływu na przygotowania do tegorocznej powodzi w Polsce.

Komisarz mówiła o niewdrożonej dyrektywie w Polsce i kilkunastu innych krajach podczas debaty o unijnym wsparciu na usuwanie skutków powodzi. I choć nie przekreślała szans na przyznanie pieniędzy, nawet mówiła, że wsparcie zostanie przyznane jak najszybciej, to nie omieszkała wytknąć opóźnień. "Jest godne pożałowania, że kraje, które bardzo ucierpiały w wyniku powodzi, jeszcze nie wdrożyły dyrektywy. Mam nadzieję, że to, co się zdarzyło, jest takim ostatnim dzwonkiem"- mówiła Krystalina Georgijewa.

Dziś rzecznik Komisji Olivier Bailly podkreślał, że unijna komisarz nie zamierzała kwestionować zarządzania kryzysowego w Polsce ani zdolności rządu w walce z powodzią. "Nie ma związku między opóźnieniem we wdrażaniu dyrektywy a powodzią, która nawiedziła Polskę w maju. Jest oczywiste, że nawet gdyby dyrektywa była wdrożona, ofiar i powodzi nie udałoby się uniknąć" - tłumaczył rzecznik.

Tych samych argumentów używał wczoraj premier Donald Tusk komentując całą sprawę w Brukseli. "Fakt, że Polska jest opóźniona jeśli chodzi o kilka dyrektyw europejskich, nie miał żadnego wpływu na przebieg akcji ratowniczej czy przeciwdziałanie powodzi, czy ochronę przed powodzią". Zapewniał jednak, że dopilnuje, by zaległości zostały nadrobione. Zgodnie z unijną dyrektywą antypowodziową, do 2011 roku każdy kraj musi zbadać ryzyko powodziowe, do 2013 roku powinny być opracowane mapy, a do 2015 roku Polska musi przeprowadzić konkretne działania zapobiegawcze.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)