Notowania

system
02.02.2011 19:36

KE-przekazywanie danych-system

Komisja Europejska zamierza stworzyć unijny system wymiany informacji o pasażerach latających do Wspólnoty ze wszystkich państw spoza niej i wylatujących z terytorium Unii. Bruksela zaproponowała nową dyrektywę w tej sprawie, wzorowaną na porozumieniu między innymi ze Stanami Zjednoczonymi.

Podziel się
Dodaj komentarz

To ma pomóc w walce z przestępczością zorganizowaną i z terroryzmem. Chodzi między innymi o takie dane jak: imiona, nazwiska, adresy, numery telefonów i informacje bankowe.
Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem powiedziała, że każdy kraj członkowski będzie musiał stworzyć własny system danych, które będą im dostarczać przewoźnicy, ale zgodny z unijnymi normami.
"Potrzeba stworzenia zharmonizowanego systemu jest coraz większa. Różne systemy krajowe obowiązujące obecnie mogą doprowadzać i już doprowadziły do problemów związanych z nieodpowiednią ochroną danych. Tak więc moja propozycja ujednolica standardy, wprowadzając surowe zasady dotyczące ochrony prywatności obywateli na poziomie europejskim" - powiedziała komisarz Malmstroem.
Komisja zastrzega, że dane nie mogą być wykorzystywane do innych celów, tylko do zwalczania poważanych przestępstw takich jak przemyt narkotyków i handel ludźmi oraz terroryzm. Państwa członkowskie nie będą miały bezpośredniego dostępu do nich - będą musiały składać wnioski o przekazanie informacji. Teraz propozycjami Komisji zajmą się unijne rządy i Parlament Europejski.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: system, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz