Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kierowcy - sondaż - psycholog transportu

0
Podziel się:

Ponad 72 procent badanych przyznaje, że podczas akcji policyjnych, takich jak "Akcja Znicz", jeździ ostrożniej - wynika z badania Homo Homini dla Polskiego Radia. 18 procent respondentów przyznało, że akcje policyjne nie mają wpływu na ich zachowanie się na drodze.

Na pytanie czy kiedykolwiek zdarzyło się Panu/Pani prowadzić samochód po spożyciu alkoholu, "tak"odpowiedziało 24 procent badanych, a "nie" ponad 76 procent.
Aby kierować bezbłędnie i bezwypadkowo, powinniśmy zawczasu przygotować się do podróży - wyjaśnia psycholog transportu Marcin Biernacki. Jak dodaje, strategiczne zaplanowanie czasu spędzonego za kółkiem pozwoli nam bezpiecznie i bezstresowo dojechać do celu. Psycholog wyjaśnia, że przed długą podróżą powinniśmy się dobrze wyspać, nie powinniśmy także 48 godzin przed wyjazdem spożywać dużych ilości alkoholu. Marcin Biernacki podkreśla, że aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, należy zawsze starać się wyjechać nieco wcześniej, niż tego wymaga średni czas dotarcia do celu.
Jak podkreśla psycholog, dobrze kierować pojazdem to również mieć świadomość swoich dysfunkcji, czyli słabych stron i niedomagań. Taką dysfunkcją może być zawężone pole widzenia u starszych kierowców, co szczególnie daje o sobie znać po zapadnięciu zmroku. U młodych kierowców dysfunkcją może być brak doświadczenia, a co za tym idzie, niezdolność do adekwatnych reakcji w nagłych sytuacjach. Psycholog podkreśla, że najlepszym sposobem na każdą z dysfunkcji jest zdjęcie nogi z gazu. Wtedy będziemy mieli więcej czasu na prawidłową ocenę sytuacji i prawidłową reakcję.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)