Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
13.02.2012 16:47

Klub Historyczny Roweckiego ,,Grota" - rocznica

Kombatanci Armii Krajowej, historycy i przedstawiciele instytucji historycznych uczcili 10. rocznicę powołania Klubu Historycznego imienia generała Stefana Roweckiego "Grota". W warszawskim teatrze Kamienica z tej okazji zostały wręczone medale "Pro Patria" twórcom klubu oraz osobom pielęgnującym pamięć o Armii Krajowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jedną z wyróżnionych medalem została założycielka Klubu Historycznego imienia generała "Grota", Maria Dmochowska. Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej podkreśliła, że Klub Historyczny powstał, by uświadamiać i edukować. Chodzi o to - tłumaczyła Maria Dmowska - żeby ludzie wiedzieli co się w Polsce działo i czym jest historia. Ważne przy tym, by tej historii nie "zagłaskiwać" mówiąc tylko o najlepszych wydarzeniach a te złe chować. Zdaniem Marii Dmowskiej, historia powinna być prawdziwe przedstawiana tak, by służyła społeczeństwu chociażby jako przestroga i umacnianie patriotyzmu.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, doktor Łukasz Kamiński podkreślił, że Kluby Historyczne imienia generała "Grota" odgrywają bardzo ważną rolę w procesie podtrzymywania wiedzy o dorobku Armii Krajowej. Zdaniem prezesa IPN to, że w Klubach imienia generała "Grota" spotykają się młode pokolenia ze świadkami wydarzeń z czasów II wojny powoduje, że te lekcje historii stają się miejscem często burzliwych debat. To z kolei powoduje kształtowanie świadomości historycznej.
Uroczystość odbyła się w przeddzień 70. rocznicy przekształcenia z rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego, Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK major Stanisław Oleksiak podziękował za stworzenie Klubu imienia generała "Grota" i za ich działania.
Uroczyste otwarcie Klubu odbyło się 13 lutego 2002 roku. Po pewnym czasie, z inicjatywy Okręgów Światowego Związku Żołnierzy AK lub z inicjatywy IPN, zaczęły organizować się kluby w innych miastach. Obecnie w całej Polsce funkcjonuje 25 Klubów Historycznych imienia generała "Grota".

IAR/W.Banach/dj

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz