Kolarstwo - TdF: Froome wygrał 8. Etap i został nowym liderem; Kwiatkowski 16. w klasyfikacji łącznej

0

kolarstwo - Tour de France - Ax Trois Domaines - Froome - Kwiatkowski - Niemiec

Brytyjczyk Chris Froome z grupy Sky wygrał VIII etap kolarskiego Tour de France i został nowym liderem. Na pierwszym pirenejskim etapie tegorocznej edycji Wielkiej Pętli ze znakomitej strony pokazali się kolarze grupy Sky.

Etap liczący 195 km długości zaczął się w Castres i dość szybko od peletonu oderwało się czterech uciekinierów. Gdy dojechali do przełęczy Pailheres, jednej z najtrudniejszych na trasie i najpiękniejszych we Francji, szybko od peletonu "odpadł" dotychczasowy lider. Z czwórki urywa się jednak Francuz Riblon, a za nim rusza "El Diabolo" - góral z Kolumbii, Nairo Quintana.
Potem zjazd na łeb na szyję i znów podjazd. Kwiatkowski ma kłopoty i zostaje w tyle. Grupa Sky goni Kolumbijczyka, a w tyle zostają Schleck i Evans. Peleton kompletnie się rozpada; z przodu zostają Sky i Contador. Na 5 km przed metą pościg dogania Kolumbijczyka. Contador odpada; są tylko kolarze grupy Sky. Na mecie Froome przed Pontem.

Pierwszy z Polaków przyjechał na metę Michał Kwiatkowski (Omega Pharma - Quick Step), który stracił niespełna 3 i pół minuty i zajął 20. miejsce; Przemysław Niemiec (Lampre - Merida) był 45. (strata 8:57); Maciej Bodnar (Cannondale) stracił ponad pół godziny i zajął 150. miejsce.

W klasyfikacji łącznej Kwiatkowski spadł z 5. na 16. miejsce (strata 3:25) i stracił białą koszulkę dla najlepszego młodzieżowca. Jego miejsce zajął Alexander Quintana z Kolumbii (Movistar); Polak jest trzeci w tym rankingu. Niemiec spadł z 21. na 39. miejsce (strata 9:19), a Bodnar zajmuje 114. lokatę (52:56).