Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Trójstronna obchodzi piętnastolecie istnienia

0
Podziel się:

Komisja Trójstronna - mająca godzić interesy pracowników, pracodawców i rządu - obchodzi piętnastolecie istnienia. Organ ten zajmuje się oceną przepisów dotyczących gospodarki i polityki socjalnej państwa.

Z okazji tej rocznicy w Warszawie została zorganizowana międzynarodowa konferencja pt. "Dialog społeczny - sztuka osiągania kompromisu w zjednoczonej Europie". Spotkanie to jest okazją do podsumowania piętnastu lat działania komisji.

Przewodniczący Komisji Trójstronnej wicepremier Waldemar Pawlak zwrócił uwagę, że prace Komisji zawsze były trudne i wymagające, a dialog społeczny to zadanie dla ludzi wytrwałych. Dlatego trzeba docenić wszystkich, którzy przez lata prowadzili dialog społeczny, bowiem wymagało to odwagi i samozaparcia.

Również minister pracy Jolanta Fedak jest zdania, że praca w Komisji Trójstronnej jest trudna. Jednak - jak oceniła - Komisja spełnia swoje zadania. Dobrze jest dla Polski, jeżeli umiemy rozwiązać najważniejsze problemy w sali negocjacyjnej, a nie w innych miejscach - powiedziała.

Entuzjazmu strony rządowej nie podziela wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników - Wacław Czerkawski. W jego opinii Komisja mogłaby pracować o wiele lepiej. Zdaniem Czerkawskiego w czasie posiedzeń komisji wiele tematów "przegaduje się", nie wypracowując wspólnych rozwiązań.

Komisja Trójstronna powstała 15 lutego 1994 r. Jej pomysłodawcą i pierwszym przewodniczącym był ówczesny minister pracy Andrzej Bączkowski. W roku 2001 Sejm przyjął ustawę o Komisji Trójstronnej. Obecnie Komisja zajmuje się m.in. analizą nowelizacji ustawy o emeryturach kapitałowych, założeniami rządu do zmiany w funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych, projektem zmian w organizacji KRUS oraz projektem ustawy o pomocy państwa osobom bezrobotnym w spłacie kredytów hipotecznych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)