Notowania

komitet
20.02.2010 14:18

Komitet Pomocy Polakom na Białorusi

W Senacie odbyła się inauguracja działalności Komitetu Pomocy Polakom na Białorusi. To inicjatywa obywatelska, w której biorą również udział senatorowie i posłowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jak wyjaśnia jeden z inicjatorów komitetu, Michał Dworczyk ze stowarzyszenia Wspólnota Polska, celem działalności komitetu jest zorganizowanie zbiórki pieniędzy dla Polaków na Białorusi. Miałyby one trafić dla osób represjonowanych oraz ich rodzin. Nie wiadomo natomiast, jakimi kanałami pieniądze miałyby zostać przekazane.

Wspierający komitet senator Platformy Obywatelskiej Łukasz Abgarowicz powiedział IAR, że pieniądze będą zbierane między poprzez wysyłanie smsów pod wskazany wkrótce numer oraz za pośrednictwem przelewów na konto.

Senator uznał za bardzo istotne to, że jest to inicjatywa obywatelska, bowiem stwarza to możliwości działania pozarządowego, kanałami nieoficjalnymi. Jedna z inicjatorek komitetu, dyrektor telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy, powiedziała IAR, że pieniądze dla białoruskich Polaków są ważne, bowiem umożliwią im dalsze działanie.

W poniedziałek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynie oficjalny wniosek o umożliwienie przeprowadzenia zbiórki pieniędzy. Ma ona potrwać od 5 marca do 5 kwietnia.

W ostatnich tygodniach na Białorusi nasiliły się represje wobec nieuznawanego przez władze Związku Polaków. Do aresztu na pięć dni trafili trzej członkowie kierownictwa tej organizacji skazani za udział w nielegalnej demonstracji. W środę sąd w Wołożynie odebrał zwolennikom Andżeliki Borys Dom Polski w Iwieńcu, przekazując go lojalnym wobec Mińska działaczom prorządowego Związku Polaków. Wielu zwolenników Andżeliki Borys jest zastraszanych.

Tagi: komitet, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz