Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski-Panstwowy Instytut Geologiczny-rocznica

0
Podziel się:

Komorowski-Państwowy Instytut Geologiczny-rocznica

Bronisław Komorowski pogratulował Państwowemu Instytutowi Geologicznemu wyników pracy nad obecnością na terenie Polski kopalin, w tym gazu łupkowego, które mogą być bardzo ważne dla gospodarki i zamożności kraju. Prezydent wziął udział w uroczystości 92 rocznicy powstania Instytutu.
"To prace Instytutu dały podstawę do tego, że dzisiaj poważne firmy komercyjne szukają - w Polsce - szans na eksploatację pokładów gazu łupkowego, gdzie jeden odwiert kosztuje 30 milionów. A więc muszą być przekonane, że wstępne badania Instytutu są wystarczająco zachęcające, by wydać ogromne pieniądze na tym etapie badań"- mówił Bronisław Komorowski.
Prezydent otworzył wystawę dokumentującą odkrycie polskich paleontologów: najstarsze, skamieniałe ślady wyjścia czworonogów na suchy ląd. Dyrektor Instytutu Geologicznego Grzegorz Pieńkowski podczas uroczystości podkreślał, że to była sensacja naukowa w skali świata ostatnich kilkudziesięciu lat. Prestiżowe naukowe pismo "Nature" / czyt nejcze / poświęciło mu nawet okładkę, co nie zdarzyło się w historii polskich nauk przyrodniczych. Recenzent "Nature" pisał, że odkrycie polskich uczonych "jest jak krok Armstronga na Księżycu". W efekcie, trzeba było zmienić podręczniki paleontologii.
Współautor sensacyjnego odkrycia, Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego, znalazł odciśnięte tropy w kamieniołomie Zachełmie koło Kielc. Dziś mógł ich kopie pokazać nie tylko prezydentowi, ale i licznym zainteresowanym wyglądem naszych odległych przodków. Podkreślał, że zwierzę z Zachełmia wyszło na ląd nie później niż 395 milionów lat temu, prawie 20 milionów lat wcześniej, niż dotychczas sądzono.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)