Notowania

komorowski
15.07.2010 15:10

Komorowski - 600. rocznica Grunwaldu

Bronisław Komorowski podczas uroczystości 600-lecia bitwy pod Grunwaldem powiedział, że pamięć o historii jest kluczowa dla narodów. Prezydent elekt podkreślił, że każdy z nas ma prawo do własnego rozumienia historii i pojmowania tego co jest ważne.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bronisław Komorowski podkreślił, że bitwa pod Grunwaldem była zetknięciem się dwóch koncepcji cywilizacyjnych. Prezydent elekt dodał, że jej finał był cezurą, która zadecydowała, że Europa poszła w stronę wolności i jedności. W jego ocenie była to doroga do sukcesu, która doprowadziła do utworzenia unii Polski i Litwy. Komorowski przypomniał, że było to państwo, w którym wiele kultur i nacji znalazło dla siebie miejsce.

Według Bronisława Komorowskiego znajomość przeszłości jest kluczowa dla określenia potrzeb przyszłości. Polityka historyczna nie może służyć do walki, mimo że wielokrotnie była do tego wykorzystywana. Świadczy o tym chociażby różna interpretacja wydarzeń z roku 1410 - powiedział prezydent elekt. Jednak historii nie da się zmienić, jednak trzeba ją na nowo przeżyć i przemyśleć. Dodał, że obchody na polach Grunwaldu są rodzajem wspólnego czerpania z wartości historycznych.

Tagi: komorowski, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz