Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konferencja "Żydzi Warszawy - Warszawa Żydów"

0
Podziel się:

Przed II wojną światową co trzeci mieszkaniec Warszawy był Żydem, a społeczność żydowska rozwijała się tu od średniowiecza. Przypominali o tym uczestnicy konferencji "Żydzi Warszawy - Warszawa Żydów" zorganizowanej przez Żydowski Instytut Historyczny.

Szefowa zakładu varsavianistyki Zofia Borzymińska powiedziała, że dla Warszawiaków historia Żydów, którzy żyli w tym mieście jest rozdziałem nieznanym. Dlatego instytucje i organizacje zajmujące się historią Żydów powinny działać wspólnie, aby to zaczęło się zmieniać.

Szefowa Żydowskiego Instytutu Historycznego Eleonora Bergman podkreślała, że współcześni Warszawiacy często nie zdają sobie sprawy, jaka jest historia wielu znanych ulic Warszawy. Twarda, Żelazna, Nowolipie czy Okopowa należały do dawnej dzielnicy żydowskiej. W ocenie szefowej Żydowskiego Instytutu Historycznego - historia tych ulic została skazana na zapomnienie już w czasie, kiedy stolicę odbudowywano po wojnie. Nie odtworzono miejsc, które dla warszawskich Żydów były ważnymi elementami tożasmości, jak świątynie czy kamienice.

Historyk Jan Doktór przypomniał, że w historii warszawskich Żydów znaczace miejsce mieli frankiści. To członkowie osiemnastowiecznej sekty żydowskiej Jakuba Franka, którzy przeszli na katolicyzm - nie rezygnując z obczajowosci żydowskiej. Społeczność frankistów, licząca ponad tysiąc osób, stała się w Warszawie elitą. Frankiści budzili respekt z racji zamożnosci i wykształcenia. Wielu z nich było adwokatami, liczną grupę stanowili wojskowi i nauczyciele. Jak podkreśla historyk - frankiści dbali o dobre wyksztalcenie dzieci, i przyznawali się do swojego żydowskiego pochodzenia - w przeciwieństwie do innych grup osób pochodzenia żydowskiego, które przeszły na katolicyzm.

Konferencja "Żydzi Warszawy - Warszawa Żydów" to pierwsze z serii 10 spotkań, które przygotowuje Żydowski Instytut Historyczny. Celem wykładów, które będą odbywać się co miesiąc, ma być przedstawienie Warszawy jako centrum żydowskiego życia kulturalnego, religijnego i politycznego.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)