Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec III Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy

0
Podziel się:

Na Zamku Królewskim w Warszawie zakończył się trzeci Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. 300 delegatów wspólnie debatowało o szansach i problemach Polaków poza granicami kraju.

Uczestniczący w zjeździe premier Jarosław Kaczyński wyraził przekonanie, że spotkanie to jest dobrym krokiem w kierunku stworzenia wspólnoty Polaków w kraju i za granicą. "Jestem przekonany, że trzeci zjazd jest istotnym krokiem w tym kierunku" - zaznaczył premier.
Jarosław Kaczyński zapewnił, że władze nadal będą pracować nad rozwiązaniami prawnymi, ułatwiającymi Polonii kontakty z ojczyzną.
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz powiedział, że jest dumny z wysokiej oceny, jaką przedstawiciele Polonii wystawili współpracy z Senatem. Dodał, że tak wysoka ocena jest dla polskich senatorów zobowiązaniem do jeszcze większych starań na rzecz Polonii i Polaków za granicą. Jest także zobowiązaniem do pamięci, że każdy Polak, każda polska wspólnota poza granicami kraju ma do powiedzenia własną szczególną historię. "Suma tych opowieści tworzy barwną panoramę, czasem tragiczną, niekiedy urokliwą, zawsze pasjonującą" - powiedział marszałek Senatu.
Delegaci podziękowali polskim władzom za przyjęcie ustawy o Karcie Polaka oraz zmianę nazwy obozu koncentracyjnego Auschwitz. Uczestnicy zjazdu zaprotestowali też przeciwko łamaniu praw człowieka na Białorusi.
Po raz pierwszy przyznano wyróżnienia Polonijnych Wawrzynów, którymi za zasługi dla Polonii uhonorowano kilkanaście osób. Wyróżnienie otrzymał też Związek Polaków na Białorusi. Jego przewodnicząca Andżelika Borys podkreśla, że dzięki konsekwentnym działaniom polskich władz, nieuznawany przez Łukaszenkę Związek wciąż może działać. Borys przypomniała, że jeszcze dwa lata temu za działalność w Związku Polacy trafiali do więzień.
Jednym z ważniejszych wyzwań dla Polonii jest nowa fala emigracji do państw Europy Zachodniej. Prezes Polek w Wielkiej Brytanii Helena Miziniak podkreśla, że sytuacja młodych Polaków obecnie emigrujących jest zróżnicowana. Są osoby samodzielne, ale też rodacy, którzy bardzo potrzebują pomocy organizacji polonijnych. Wskazała, że na samych ulicach Londynu mieszka trzystu bezdomnych Polaków, którzy nie chcą wrócić do Polski.
Helena Miziniak dodała, że przed organizacjami polonijnymi stoi wiele wyzwań. W trakcie kongresu każda z komisji tematycznych zgłosiła około sześćdziesięciu wniosków. Miziniak przyznała, że problemem jest różnorodność problemów Polonii w wielu krajach. Zaznaczyła jednak, że tego typu spotkania są bardzo ważnym forum dialogu środowisk polonijnych

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)