Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konstytucja 3 Maja-obchody

0
Podziel się:

Na Placu Zamkowym w Warszawie trwają główne obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Przy dźwiękach Hymnu Państwowego na Placu Zamkowym wciągnięto na maszt flagę biało - czerwoną , odczytano też preambułę Konstytucji 3 Maja. Oddano w powietrze salwy armatnie.

Bronisław Komorowski w asyście szefa Sztabu Generalnego WP generała Mieczysława Cieniucha, dokonał przeglądu podoodziałów Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
221 lat temu, 3 maja 1791 roku, Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego. Konstytucja 3 Maja była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto.
Próby przeprowadzenia reform zawartych w ustawie rządowej zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez Konfederację Targowicką oraz wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja stanowiła dokument przypominający o walce o niepodległość. Później do Ustawy odwoływali się też twórcy konstytucji polskich w 20. wieku.
W 1791 roku, dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 maja. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)