Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Kosowo stanowi duży problem dla Unii Europejskiej"

0
Podziel się:

Mija rok od jednostronnego ogłoszenia niepodległości przez Kosowo. Od 1999-go roku to bałkańskie terytorium sporne było pod kontrolą sił ONZ. Jak mówi Monika Izydorczyk, ekspert do spraw Bałkanów, te lata można uznać za stracone dla Kosowa, które zżerały chaos, bezprawie, korupcja, brak inwestycji, i próżnia polityczna.

Monika Izydorczyk, która wielokrotnie była w Kosowie, podkreśla, że rok po ogłoszeniu niepodległości wciąż wywołuje ono wiele kontrowersji na forum międzynarodowym. Nowego państwa nie uznały między innymi Rosja, Hiszpania i Rumunia. Natomiast - jak dodaje ekspert - przyszłość Kosowa rozstrzygnie się przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze. Organ unijny ma rozstrzygnąć legalność uzyskania niepodległości przez Kosowo.

Ekspert do spraw Bałkanów uważa, że Kosowo stanowi duży problem dla Unii Europejskiej. W grudniu rozpoczęła tam pracę unijna misja Eulex, która ma za zadanie wspierać struktury państwa, system prawa i rządów demokratycznych. Składa się ona z dwóch tysięcy osób. W opinii Moniki Izydorczyk, od tej misji zależy powodzenie wszystkich unijnych misji stabilizacyjnych.

Zdaniem eksperta młode państwo powinno dążyć do umocnienia swoich instytucji oraz ugruntowania praworządności.

Jednym z najtrudniejszych wyzwań Kosowa będzie doprowadzenie do pojednania między pozostającymi w konflikcie Albańczykami oraz Serbami.

Niewykluczony jest podział Kosowa na część chrześcijańską i muzułmańską.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)