Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków Kurtyka ekshumacja

0
Podziel się:

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie przeprowadzono ekshumację Janusza Kurtyki. Procedurę zarządziła prokuratura wojskowa.

Kilka dni temu wdowa po prezesie IPN napisała w oświadczeniu zamieszczonym w internecie, że ekshumacja ciała jej męża to działania prokuratury, na które Zuzanna Kurtyka nie wyrażała zgody. Śledczy wszczęli procedurę z urzędu. Odmówili również udziału w ekshumacji biegłych wskazanych przez wdowę po prezesie IPN. Pułkownik Zbigniew Rzepa Rzepa z prokuratury wojskowej podkreślał, ze prokuratorzy decyzji o ekshumacji nie podejmują "ad hoc", tylko zawsze na podstawie ważnych przesłanek.
Wczoraj rano na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym ekshumowano ciało Przemysława Gosiewskiego. Zostanie ono poddane specjalistycznym badaniom, które mają dać odpowiedź na pytanie o skalę nieprawidłowości w rosyjskich dokumentach sekcyjnych. Badania będą wykonywane w Krakowie i Wrocławiu. Ekspertyzy mają dać odpowiedź na pytanie o skalę nieprawidłowości w rosyjskich dokumentach sekcyjnych. Wniosek o ekshumację trzy miesiące po katastrofie smoleńskiej złożyła też wdowa po parlamentarzyście, Beata Gosiewska.
Pierwsza ekshumacja ciała ofiary katastrofy smoleńskiej odbyła się w sierpniu ubiegłego roku. Było to ciała posła PiS Zbigniewa Wassermana. Wniosek o ekshumację złożyła córka posła, Małgorzata Wasserman. Dziś uważa ona, że tej procedurze powinny być poddane ciała wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Małgorzata Wasserman jest przekonana, że eksumacje w Polsce powinny być przeprowadzone już dawno - bez względu na to, co ustalili rosyjscy eksperci.
Złożenie wniosku w sprawie ekshumacji rozważa między innymi Magdalena Merta, wdowa po tragicznie zmarłym w wypadku Tupolewa wiceministrze kultury, Tomaszu Mercie.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)